Jeden z użytkowników TikToka udostępnił na swoim kanale nowy patent na nakrętki przytwierdzone do butelek. Aby nie utrudniały one życia osób, które chcą przelać ulubiony napój do kubka, bloger pokazuje, jak pozbyć się nakrętki bez jej odrywania. Sprawdziliśmy na przykładzie popularnych napojów, ten patent nie zawsze działa.
/materiały własne /
TikToker znalazł sposób na plastikowe nakrętki, które od 1 lipca muszą być na stałe przytwierdzone do butelek. Nasz test jednak weryfikuje rzeczywistość. Kiedy to działa, a kiedy nie? Nakrętka nakrętce nierówna.
Od lipca nakrętki przytwierdzone do butelek
Na wiele miesięcy przed wejściem w życie unijnej dyrektywy Single Use Plastics, wielu konsumentom nakrętka przymocowana do butelki spędzała sen z powiek. Od 1 lipca 2024 roku firmy mają obowiązek przytwierdzania ich butelek, aby małe nakrętki mogły trafić do systemu recyklingu. Dotychczas najczęściej trafiały do sortowni frakcji drobnych i nie były ponownie wykorzystywane.
Reklama
Ustawa nie zabrania odrywania nakrętek od butelek, ale zapytane przez nas ministerstwo przyznaje, że taką nakrętkę warto ponownie przykręcić do zgniecionej butelki i w takiej formie wyrzucić do żółtego pojemnika. Rząd zapewnia także, że nikt nie zakazuje charytatywnych zbiórek nakrętek.
Nowy patent na przymocowane nakrętki
Obecnie w sprzedaży nadal są butelki starego typu, o ile wprowadzone zostały do obrotu przed 1 lipca, jednak zdecydowana większość butelek plastikowych z nakrętkami oparta jest już o nowe technologie, do których poszczególne firmy podeszły w różny sposób. Zdarza się, że nakrętki kręcą się wokół całej butelki, inne nie odchylają się od gwintu o więcej niż kilkadziesiąt stopni. Każda z tych sytuacji sprawia, że przelanie napoju czy napicie się z butelki jest utrudnione.
Sposób na tego typu problemy znalazł użytkownik TikToka. @devabold1 publikuje na swoim profilu film instruktażowy, jak poradzić sobie z nakrętką przymocowaną do butelki. Sprawdziliśmy, czy to działa. Okazuje się, że nie zawsze, a na warsztat wzięliśmy butelkę wody z Biedronki jednej z marek własnych tej sieci oraz butelkę napoju typu cola znanej marki.
/materiały własne /
Woda z Biedronki poddała się niemal od razu i jeden z redaktorów Interii donosi także, że „nakrętka wydawała się dosyć licha”, co mogło być bezpośrednią przyczyną fiaska tej próby. Z kolei znany producent czarnego napoju wydawał się bardzo dobrze przygotowany do wypełnienia dyrektywy SUP. Nakrętka opatrzona jest tutaj oznaczeniem sugerującym, że nadaje się ona do recyklingu, system łączenia nakrętki z butelką także wydawał się przemyślany.
/materiały własne /
Ostatecznie patent TikToka w jednym i drugim przypadku nie zadziałał, a przeciągnięcie nakrętki na przeciwną stronę butelki skończyło się jej oderwaniem. Czy międzynarodowy koncern prezentowany w filmie zyska na tej funkcjonalności? Być może z czasem zostanie wykorzystany w kampaniach marketingowych tej marki.
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News