Nowa wersja Krajowego Planu dla Energii i Klimatu przygotowana przez polski rząd celem wysłania go do Brukseli zakłada szybsze odchodzenie od węgla w krajowej energetyce i ambitniejszy harmonogram wygaszania kopalń – informuje portal WysokieNapiecie.pl. Tymczasem górnicy oficjalnie zapewniani są, że umowa społeczna z sektorem – zawarta jeszcze przez rząd PiS i zakładająca, że całkowite zamknięcie kopalni w Polsce nastąpi w 2049 r. – pozostaje w mocy.
/Filip Naumienko /Reporter
- Z najnowszego Krajowego Planu dla Energii i Klimatu przygotowanego przez MKiŚ wynika, że rząd chce szybciej zamykać kopalnie węgla;
- Oficjalnie ostatnia kopalnia w Polsce ma zakończyć wydobycie w 2049 r., ale nowe prognozy sugerują, że za 5 lat w naszym kraju zostanie tylko kilka najlepszych kopalń;
- Rząd głośno mówi o tym, że umowa społeczna dla górnictwa pozostaje w mocy; o nowym KPEiK nikt z branżą górniczą nie rozmawia.
Najnowsza wersja Krajowego Planu dla Energii i Klimatu (KPEiK) przewiduje, że już w 2030 r. zużycie węgla kamiennego w energetyce spadnie o połowę – informuje portal WysokieNapiecie.pl, który dotarł do założeń planu.
Reklama
Ambitne plany rządu. Mamy szybciej odchodzić od węgla
Portal przypomina, że w 2023 r. zużycie węgla w elektrowniach w Polsce wyniosło 24 mln ton. Dodatkowo 13 mln ton spaliły ciepłownie i elektrociepłownie. Tymczasem model przyjęty w KPEiK pokazuje, że w 2030 r. elektrownie w Polsce spalą 16-17 mln ton węgla, a w 2035 r. – już tylko 8 mln ton. W 2040 r. zużycie węgla w elektrowniach ma spaść do 3 mln ton.
Umowa społeczna, którą podpisał z sektorem górniczym rząd PiS, zakładała, że w wydobycie w 2030 r. będzie przekraczać 30 mln ton. Według tego samego dokumentu, kopalnie w Polsce mają zniknąć do 2049 r. (wtedy wydobycie zakończy ostatnia kopalnia). Jeszcze w marcu minister przemysłu Marzena Czarnecka zapewniała, że umowa społeczna z górnikami nadal obowiązuje. Ale, jak pisze WysokieNapięcie.pl, „nowe prognozy oznaczają, że już za pięć lat powinny zostać tylko kilka najlepszych kopalń – Bogdanka, ROW, PG Silesia i może jeszcze jedna lub dwie”. Reszta kwalifikować się będzie do zamknięcia w obliczu szybujących kosztów utrzymania przy pikującym spadku popytu na węgiel.
Także elektrownie węglowe mają znikać z polskiego krajobrazu w szybszym tempie niż zakładały to poprzednie rządowe projekcje. znacznie szybciej niż we wszystkich poprzednich projekcjach rządu. Jak przypomina branżowy serwis, obecnie w naszym systemie funkcjonuje 16 GW elektrowni na węgiel kamienny i 8 GW na węgiel brunatny. W 2030 moc elektrowni spalających węgiel kamienny ma wynosić 11 GW, a siłowni opartych na węglu brunatnym – 6-7 GW. „Potem spadek przyspieszy – w 2035 elektrowni na kamienny zostanie 6-7 GW, brunatny zaledwie 3,5 GW. Połowa Bełchatowa i Turowa” – czytamy w portalu.
Co z umową społeczną dla górnictwa w świetle nowych planów? Sprzeczne sygnały z rządu
WysokieNapiecie.pl, powołując się na własne informacje, pisze, że dane z KPEiK były już prezentowane przez minister klimatu Paulinę Hennig-Kloskę na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów i nie są one obce minister przemysłu Marzenie Czarneckiej. Niewykluczone, że znają je też już górnicze związki zawodowe.
„Jedno jest pewne – ani resort przemysłu, ani związkowcy nie mówią górnikom prawdy o harmonogramie zamykania kopalń” – pisze WysokieNapiecie.pl.
Tymczasem resort przemysłu, odpowiadając na pytania money.pl w tej sprawie, twierdzi, że nie prowadził konsultacji z Ministerstwem Klimatu i Środowiska w sprawie nowej wersji KPEiK. „Nie otrzymaliśmy także jeszcze projektu z najnowszymi modelami zapotrzebowania na węgiel” – poinformował rzecznik prasowy resortu Tomasz Głogowski.
Z kolei źródło money.pl w MKiŚ przekazało, że „Ministerstwo Przemysłu oficjalnie zapoznało się z nowym projektem KPEiK„. Źródło podkreśla, że nowy harmonogram odchodzenia od węgla to nic innego jak realizacja unijnych celów klimatycznych, które Polska przyjęła. Nowy KPEiK najpóźniej w połowie sierpnia ma zostać poddany konsultacjom społecznym, a następnie będzie wysłany do Brukseli – dodaje rozmówca portalu.
W tle pozostaje przeciągająca się kwestia notyfikacji przez KE umowy społecznej zawartej przez rząd PiS z górnikami. Ministerstwo Przemysłu zapewniało, że aktywnie włączyło się w proces monitorowania sprawy na poziomie europejskim, a rozmowy dotyczące umowy społecznej dla polskiego górnictwa mają zostać wznowione, gdy Parlament Europejski wznowi prace w nowym składzie po niedawnych wyborach. Pierwsze posiedzenie PE nowej kadencji odbędzie się 16 lipca.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Szczerze o pieniądzach