Szefowa banku centralnego Turcji podała się do dymisji. Jest już następca

Szefowa tureckiego banku centralnego, Hafize Gaye Erkan, podała się do dymisji. Wskazała, że robi to, aby „chronić rodzinę” w obliczu „zamachu na reputację”. Tureckie media zarzucają Ekran nepotyzm. Jej odejście to „koniec wizerunkowej rewolucji” w Banku Centralnym Republiki Turcji, komentują ekonomiści. Zdjęcie

Hafize Gaye Erkan podała się do dymisji /Mustafa Ciftci/Anadolu Agency /AFP

Hafize Gaye Erkan podała się do dymisji /Mustafa Ciftci/Anadolu Agency /AFP Reklama

Hafize Gaye Erkan odeszła ze stanowiska prezes tureckiego banku centralnego. Sprawowała tę funkcję od czerwca ubiegłego roku.  „Rewolucja wizerunkowa w tureckim banku centralnym dobiegła końca’ – skomentowali ekonomiści mBanku w mediach społecznościowych. 

Erkan była pierwszą kobietą na tym stanowisku. Była zarazem piątą osobą nominowaną na tę funkcję w ciągu czterech lat. Jej nominacja była traktowana jako sygnał, że Turcja odchodzi od kontrowersyjnej polityki utrzymywania niskich stóp procentowych nawet w okresie wysokiej inflacji, którą promował  prezydent kraju, Recep Tayyip Erdoğan. Rzeczywiście, od kiedy Erkan została szefową tureckiego banku centralnego, stopy procentowe w tym kraju wzrastały przez osiem miesięcy z rzędu, łącznie do 45 proc. w styczniu tego roku (z 8,5 proc. jak obejmowała funkcję).

Reklama

Erkan oskarżona o nepotyzm. Odchodzi, żeby „chronić rodzinę”

Erkan znalazła się ostatnio pod medialnym ostrzałem. Oskarżono ją o nepotyzm. Jej ojciec miał podejmować w nieuprawniony sposób decyzje w banku centralnym. 

Jak wskazała w piątek była już szefowa Banku Centralnego Republiki Turcji, złożyła dymisję, aby „uchronić swoją rodzinę i swoje niewinne, niespełna 1,5-roczne dziecko” przed dalszym wpływem „zamachu na jej reputację”. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan przyjął jej dymisję. 

Na miejsce Erkan szybko znaleziono następcę. Został nim mianowany już w piątek Fatih Karahan, pełniący od lipca funkcję zastępcy prezesa tureckiego banku centralnego. Przedtem Karahan pracował jako ekonomista w nowojorskim oddziale Rezerwy Federalnej USA oraz jako analityk w Amazonie. Jego wybór na szefa banku został przez rynek uznany za sygnał tego, że kurs polityki monetarnej prowadzonej od czerwca będzie kontynuowany.

„Absolutnie nie mamy obaw o poziom merytoryczny nowego bankiera centralnego. Niezły zawodnik, podobnie jak ustępująca prezeska. Być może przynajmniej rewolucja merytoryczna będzie kontynuowana” – napisali w mediach społecznościowych ekonomiści mBanku.

Rozwiń

„Z uwagi na fakt, że rezygnacja Erkan nie była skutkiem nacisku Erdogana rynek walutowy zareagował dość spokojnie w porównaniu do poprzednich tego typu sytuacji” – dodali w komentarzu w serwisie ekonomicznym.

Inflacja w Turcji wzrosła. Są najnowsze dane

Nowego szefa banku centralnego na stanowisku powitały dane o wzroście inflacji. Zgodnie z poniedziałkowym odczytem, inflacja w styczniu zanotowała największy miesięczny wzrost od sierpnia. Ceny wzrosły o 6,7 proc. w ujęciu miesięcznym. W ujęciu rocznym inflacja w Turcji w styczniu 2024 roku wyniosła 64,86 procent.

Jak wskazuje amerykańska stacja CNBC, wzrostowi inflacji towarzyszyła znacząca podwyżka płacy minimalnej. Wzrosła ona od stycznia aż o 100 proc. w porównaniu ze styczniem 2023 roku. Wynosi obecnie ok. 17 tys. lir, czyli ok. 2238 zł.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. ”Szczerze o pieniądzach”: Idą lepsze czasy dla przedsiębiorców Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *