Sankcje UE wobec Rosji. Bruksela jasno określiła następny pakiet

– Unia Europejska utrzyma sankcje wobec Rosji, niezależnie od działań podjętych przez USA – oświadczył komisarz ds. gospodarki Valdis Dombrovskis przed posiedzeniem Rady ds. Gospodarczych i Finansowych w Brukseli. W świetle zbliżającej się trzeciej rocznicy konfliktu na Ukrainie, 24 lutego, UE ma ujawnić 16. pakiet sankcji wymierzonych w Rosję.

Zdjęcie

Komisarz UE: Nie zniesiemy sankcji wobec Rosji, nawet jeśli zrobią to USA /OLIVIER HOSLET/AFP/East News /East News

Komisarz UE: Nie zniesiemy sankcji wobec Rosji, nawet jeśli zrobią to Stany Zjednoczone / OLIVIER HOSLET/AFP/East News / East News Reklama

Jak stwierdził komisarz UE ds. gospodarki, wydajności, wdrażania i uproszczenia Valdis Dombrovskis , Bruksela wdraża swoją niezależną strategię sankcji, na którą nie mają wpływu decyzje administracji prezydenta USA Donalda Trumpa .

UE nie zniesie sankcji wobec Rosji: Bruksela będzie działać niezależnie od Waszyngtonu

Komisarz UE ds. gospodarczych odpowiedział we wtorek na zapytania dziennikarzy dotyczące potencjalnej rewizji polityki sankcji , gdyby nastąpiła zmiana w polityce USA w tej dziedzinie. Potwierdził, że UE będzie działać niezależnie od Waszyngtonu.

– W świetle polityki nowej administracji USA UE musi wziąć odpowiedzialność za własne bezpieczeństwo , co dotyczy również polityki sankcji – zauważył w Brukseli Valdis Dombrovskis.

Reklama

Łotewski urzędnik zauważył, że UE opracowuje obecnie 16. pakiet sankcji przeciwko Rosji, która jest zaangażowana w konflikt z Ukrainą. Raporty wskazują, że chociaż UE nie nałoży zakazu na import rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG), przewiduje się pewne ograniczenia .

Ponadto w styczniu UE przedłużyła sankcje o kolejne 6 miesięcy, do 31 lipca 2025 r. Decyzję tę uzasadniono faktem, że Rosja „kontynuuje destabilizację Ukrainy”.

Andrzej Domański: Sankcje wobec Rosji są konieczne i skuteczne. Podkreślił znaczenie walki z unikaniem ograniczeń

We wtorek ministrowie finansów UE spotkali się w Brukseli, aby omówić wdrożenie 16. pakietu sankcji przeciwko Rosji. – Nowe sankcje przeciwko Rosji są niezwykle ważne i UE musi działać szybko w tej sprawie – powiedział Andrzej Domański, który przewodniczy spotkaniu w związku z prezydencją Polski w Radzie UE, przed rozpoczęciem spotkania.

Polski minister finansów stwierdził, że UE musi zintensyfikować działania mające na celu walkę z unikaniem restrykcji nałożonych na Rosję . – My, ministrowie, i wszyscy liderzy UE doskonale to widzimy – zaznaczył Domański.

Szesnasty pakiet europejskich sankcji wobec Rosji obejmuje zakaz importu aluminium z Rosji , dalsze ograniczenia dla rosyjskiego sektora finansowego i dodatkowe środki skierowane przeciwko tzw. flocie cieni, która obejmuje statki umożliwiające Rosji omijanie międzynarodowych sankcji na eksport ropy naftowej. Komisja nie uwzględniła w pakiecie zakazu rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) , wbrew oczekiwaniom wielu państw członkowskich.

Przyjęcie pakietu zaplanowano na trzecią rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę , która nastąpi 24 lutego.

Kraje G7 o sankcjach wobec Rosji. Przedstawiono warunki

Według ministrów spraw zagranicznych krajów G7 (Francji, Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA, Kanady, Japonii i Unii Europejskiej) wdrożenie jakichkolwiek nowych sankcji przeciwko Rosji będzie zależało od tego, czy podejmie ona rzeczywiste wysiłki na rzecz negocjacji pokojowych na Ukrainie . Stanowisko to zostało wyrażone przez ministrów spraw zagranicznych krajów G7 w oświadczeniu wydanym w sobotę (15 lutego) podczas dorocznej Konferencji Bezpieczeństwa, która odbyła się w Monachium.

W oświadczeniu podkreślono, że „wszelkie nowe dodatkowe sankcje wprowadzone po lutym powinny być uzależnione od podjęcia przez Federację Rosyjską autentycznych i szczerych wysiłków w celu osiągnięcia trwałego rozwiązania wojny przeciwko Ukrainie, zapewniając jej długoterminowe bezpieczeństwo jako suwerennego, niepodległego państwa”.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. „Najważniejsze pytania”. Balcerowicz o prywatyzacji kolei: Dlaczego powinna być własnością państwa? Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *