Rosja pomoże wybudować elektrownią jądrową w Burkina Faso. O podpisaniu porozumienia w tej sprawie poinformował rząd afrykańskiego kraju. Od kiedy w 2022 roku władzę w Burkina Faso przejął wojskowy reżim Ibrahima Traorego, państwo zacieśnia współpracę z Władimirem Putinem. Porozumienie w sprawie budowy elektrowni to też kolejny krok Rosji w stronę poszerzenia wpływów w Afryce, o co mocno zabiega Kreml.
/123RF/PICSEL
Reklama
Rząd Burkina Faso poinformował w piątek, że podpisał porozumienie z Rosją w sprawie budowy elektrowni jądrowej – podaje agencja prasowa AFP. Jej powstanie ma „zaspokoić potrzeby energetyczne ludności” kraju i pobliskich państw.
Burkina Faso jest jednym z najmniej zelektryfikowanych państw świata. Jedynie 21 proc. ludności ma tam dostęp do prądu. Mieszkańcy kraju czerpią energię głównie ze spalania węgla i drewna. Jedną trzecią zapotrzebowania na energię pokrywa zaś spalanie ropy – wskazuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna.
Elektrownia atomowa ma do 2030 roku zaspokoić zapotrzebowanie na prąd 95 proc. ludności miejskiej i połowy mieszkańców wsi w Burkina Faso. Chociaż nowa elektrownia to dobra wiadomość dla wykluczonych energetycznie mieszkańców afrykańskiego państwa, wiadomość o tych planach trzeba czytać w nieco szerszym kontekście. Świadczy ona o kolejnym umocnieniu więzów między reżimem Putina a burkińskim przywódcą Ibrahimem Traore, a także o kolejnym sukcesie Rosji jeśli chodzi o zdobywanie wpływów w Afryce.
„Nasza pozycja jest strategiczna”
Wywodzący się z burkińskiego wojska Traore przejął władzę w 2022 roku za sprawą dwóch puczów wojskowych. Obecnie jest prezydentem Burkina Faso. Od momentu przejęcia władzy, jego rząd zacieśnia relację z Kremlem – wskazuje BBC. Przywódcy spotkali się m.in. podczas szczytu poświęconego relacjom rosyjsko-afrykańskim w Moskwie w lipcu tego roku.
Spotkanie Władimira Putina z przywódcami afrykańskich krajów oficjalnie miało na celu dyskusję np. o bezpieczeństwie żywnościowym. Inwazja Rosji na Ukrainę zachwiała bowiem dostawami zboża do Afryki. Zarówno Rosja jak i Ukraina były przed wybuchem wojny kluczowym eksporterem pszenicy i zbóż oleistych do wciąż borykającego się z niedoborami żywności kontynentu.
Jak opisywaliśmy na łamach Interii, szczyt w Moskwie był też elementem szerszej polityki Kremla, a mianowicie zdobywania wpływów za pośrednictwem uzależniania gospodarczego państw Afryki od relacji z Rosją.
– Nasze zapotrzebowanie na energię jest krytyczne. Potrzeba nam, o ile to możliwe, powstania elektrowni jądrowej w Burkina Faso – mówił podczas szczytu Traore, cytowany przez BBC. – Nasza pozycja jest strategiczna, bo jesteśmy sercem Zachodniej Afryki.
Nie tylko Burkina Faso
Burkina Faso nie jest zresztą jedynym państwem kontynentu, który współpracuje z Rosją z zakresie energetyki. Federacja Rosyjska już w 2017 roku podpisała porozumienie z Egiptem. Rosja ma pomóc wybudować w Egipcie także elektrownię jądrową. Koszt inwestycji wyniesie 30 mld dolarów. Reżim Putina ma również rozwinąć współpracę w zakresie energetyki z Nigerią – podaje BBC.
Rosja poszukuje w Afryce nabywców surowców – ropy i węgla. Ale stawką jest też import. W Afryce wydobywa się na dużą skalę nie tylko diamenty i złoto, ale także niektóre metale ziem rzadkich, kluczowe dla rozwoju nowoczesnych technologii. Do tego w wielu państwach Afryki znajdują się złoża uranu, wykorzystywanego jako paliwo do elektrowni jądrowych.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL