„Banki centralne powinny móc wykonywać swoje funkcje bez nadmiernej presji politycznej, niezależność jest niezbędna do ustanowienia i utrzymania wiarygodności banku centralnego” – napisał prezes Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB) w liście do prezesa NBP Adama Glapińskiego.
Prezes NBP Adam Glapiński (Flickr, NBP)
List prezesa SNB Thomasa J. Jordana do szefa polskiego banku centralnego Adama Glapińskiego NBP zamieścił na swojej stronie internetowej w specjalnej zakładce zatytułowanej „Przegląd ważnych informacji na temat Trybunału Stanu w kontekście NBP”.
Prezes Szwajcarskiego Banku Narodowego pisze do NBP
Prezes Jordan odniósł się w liście do obaw Glapińskiego dotyczących niezależności NBP. Stwierdził, że NBP jest ważnym partnerem SNB, odkąd Polska należy do Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Statistica – Komisja Europejska
„Banki centralne powinny móc wykonywać swoje funkcje bez nadmiernej presji politycznej. Niezależność jest niezbędna do ustanowienia i utrzymania wiarygodności banku centralnego w czasie, co z kolei odgrywa zasadniczą rolę w wypełnianiu mandatu w zakresie stabilności cen. Jest to szczególnie istotne w czasie, gdy polityka pieniężna musi stawić czoła szeregowi trudnych wyzwań” – napisał prezes SNB.
Jordan wyraził również uznanie dla korzystnych relacji pomiędzy NBP a SNB w ciągu ostatnich lat, a także nadzieję na kontynuację współpracy między bankami.
Zobacz także:
Ogromna dziura w NBP. Strata może sięgnąć miliardów
Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego? PiS ma plan
Politycy koalicji opozycyjnej od dłuższego czasu wysyłają w przestrzeń publiczną sygnały, mówiące o „rozliczeniu” prezesa NBP za nieprawidłowości, których miał się dopuścić.
– Mamy większość, żeby postawić przed Trybunałem Stanu prezesa Narodowego Banku Polskiego. Będziemy analizować tę sprawę – zapowiedział w listopadzie przewodniczący PO i kandydat na premiera Donald Tusk.
Jak ustaliło radio RMF FM, politycy PiS mają złożyć niedługo do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o „udzielenie zabezpieczenia – wydanie czasowego zakazu pociągania Adama Glapińskiego do odpowiedzialności”.
Zobacz także:
Premier Morawiecki na koniec zaskakuje. "Wprowadziliśmy nowy ustrój"
Wcześniej Wirtualna Polska informowała o ważnym ruchu Prawa i Sprawiedliwości – posłowie PiS skierowali przepisy ustawy o Trybunale Stanu do Trybunału Konstytucyjnego.
Politycy chcą zakwestionować przepisy o zawieszeniu prezesa Narodowego Banku Polskiego w przypadku postawienia go w stan oskarżenia, a także przepis o większości bezwzględnej, która w taki stan może szefa banku postawić.