To propozycje, które de facto prowadzą do likwidacji państw narodowych – ostrzegał premier Mateusz Morawiecki, wskazując na głosowanie 12 października w Brukseli. Pojawiła się propozycja zmian w traktatach UE, które – zdaniem szefa rządu – „idą bardzo głęboko”.
Premier Mateusz Morawiecki w Stalowej Woli (PAP, PAP/Zbigniew Meissner)
12 października bądźcie czujni. Na trzy dni przed wyborami parlamentarnymi w Polsce, Komisja Konstytucyjna Parlamentu Europejskiego ma głosować za przyjęciem zamian traktatowych – powiedział Mateusz Morawiecki.
Tego dnia w Parlamencie Europejskim odbędzie się głosowanie w Komisji Konstytucyjnej. – Propozycje, za którymi głosują posłowie Donalda Tuska, to propozycje, które de facto prowadzą do likwidacji państw narodowych, do centralizacji podejmowania decyzji w imieniu Polaków, gdzieś tam w Brukseli, czyli tak naprawdę przez Berlin, bo z Berlina w dużym stopniu zarządzają Brukselą – ostrzegł premier Mateusz Morawiecki podczas wiecu wyborczego w Stalowej Woli.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Europejski Kongres Sportu i Turystyki 2023: Piotr Apollo, Prezes Zarządu w TAURON Nowe Technologie S.A
O jakie propozycje chodzi? Zmiany w traktatach Unii Europejskiej. Najważniejsze z nich to zniesienie zasady jednomyślności i przeniesienie kompetencji podatkowej na poziom UE. – Przestanie być naszą polską kompetencją – ostrzegał Morawiecki.
Ta druga kwestia miałaby oznaczać, że w sprawie podatków pośrednich i bezpośrednich decyzje mają być podejmowane większością kwalifikowaną lub za pomocą zwykłej procedury ustawodawczej.
Większość kwalifikowana decydowałaby także o wyniku głosowań w Radzie Unii Europejskiej. I właśnie tu premier Morawiecki widzi zagrożenie, prowadzące do „likwidacji państw narodowych”, wynikające z tego, że „zmiany traktatowe idą bardzo głęboko”.
Zobacz także:
"To największe kłamstwo trzydziestolecia". Jarosław Kaczyński o aferze wizowej
Dlaczego w Unii Europejskiej chcą zmian?
Serwis Business Insider przypomina, że wstępną wersję raportu o zmianach traktów UE zaprezentowało pod koniec września pięciu europosłów sprawozdawców Belgii i Niemiec. Lista propozycji zmian w traktach obejmuje 267 pozycji.
– Podstawy naszej Unii Europejskiej w Traktatach muszą być zmienione. Musimy zrezygnować z zasady weta i niepotrzebnej biurokracji – mówił Sven Simon, eurodeputowany z Niemiec. Helmut Scholz uważał, że zasada jednomyślności w sytuacji wojny w Ukrainie stanowi „poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa” UE.
Premier lubi straszyć, ale tym razem to jakiś kapiszon i to „podmoczony” – powiedział serwisowi Artur Nowak-Far, profesor SGH, wiceminister spraw zagranicznych w latach 2013-2015.
Podkreślił, że decyzja komisji to dopiero formalny początek długiego procesu. – Nie wiem, czemu ma służyć straszenie Polaków na tym etapie – stwierdził. Przypomniał też, że o zmianach traktatów decydują państwa członkowskie, a nie Parlament Europejski.