Rząd w Paryżu zatwierdził pierwszy projekt na poszukiwanie białego (geologicznego) wodoru, który ma pomóc w procesie dekarbonizacji przemysłu i transportu – poinformowało AFP francuskie ministerstwo transformacji ekologicznej.
Francuski rząd zatwierdził pierwszy projekt na poszukiwanie białego wodoru. Na zdjęciu prezydent tego kraju Emmanuel Macron (GETTY, Anadolu)
Pozwolenie na poszukiwania obejmuje obszar ok. 225 km kw. w południowo-zachodniej części kraju i zostało wydane na pięć lat. We Francji złożono jeszcze pięć wniosków w związku z badaniami nad naturalnym wodorem, które są w trakcie rozpatrywania – poinformowało ministerstwo.
Francja chce postawić na biały wodór
Jak podaje agencja, w chwili obecnej mogą rozpocząć się prace poszukiwawcze, w tym badania sejsmiczne. Wiercenia odbędę się dopiero za dwa lub trzy lata, po uzyskaniu kolejnych pozwoleń.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Doniesienia z Brukseli. "Powinniśmy otwierać szampana"
„Występujący naturalnie na całej planecie biały wodór cieszy się rosnącym zainteresowaniem, ponieważ nie emituje dwutlenku węgla, jednego z gazów cieplarnianych odpowiedzialnych za zmiany klimatu, w przeciwieństwie do wodoru wytwarzanego z paliw kopalnych, znanego jako szary wodór – przypomina agencja.
W chwili obecnej 95 proc. produkowanego na świecie wodoru to szary wodór, wytwarzany przez przemysł chemiczny lub petrochemiczny – dodaje.
Zobacz także:
Wciąż źle, ale lepiej od prognoz. Nowe dane o gospodarce Europy
Jak pozyskiwany jest wodór?
Choć wodór może być zaliczany do alternatywnych źródeł energii, to jego pozyskiwanie nie jest bezemisyjne. Obecnie na świecie powstaje ok. 100 mln ton tego paliwa rocznie, ale do produkcji potrzebny jest gaz ziemny oraz inne surowce. Wskutek czego przy wytwarzaniu tony wodoru powstaje ok. 10 ton dwutlenku węgla, dlatego takie paliwo nazywane jest „szarym„.
Oprócz wodoru „szarego” powstaje jeszcze „niebieski”. Jego produkcja jest identyczna, ale powstały dwutlenek węgla może być albo magazynowany, albo wykorzystywany w przemyśle. Ale i w tym przypadku spora część gazu cieplarnianego jest uwalniana do atmosfery.
Zobacz także: