To właśnie rosnące wynagrodzenia są dziś główną przyczyną decyzji o podwyżce cen produktów i usług firm – zaznacza Jakub Rybacki, ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wyższe koszty pracy wymieniane są częściej niż rosnące koszty materiałów czy energii.
Ceny rosną wraz z większymi kosztami pracy (Adobe Stock, pavel siamionov)
Rosnące wynagrodzenia są dziś częściej przyczyną decyzji o podwyżce cen produktów i usług firm, niż koszty materiałów czy surowców energetycznych – wskazał w komentarzu ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Rybacki.
Dodał, że odsetek przedsiębiorstw deklarujących wzrost płac w IV kwartale wyniósł 25,3 proc.
Według ekonomisty, badania koniunktury wciąż pokazują, że aktywność polskich przedsiębiorstw jest słaba, a wskazywanie na duży optymizm firm wydaje się być przedwczesne.
Zobacz także:
Europejska płaca minimalna zagrożona. Jeden kraj się "buntuje"
Inflacja i rosnące koszty pracy
Powołując się na badania NBP Rybacki wskazał, że 17 proc. przedsiębiorstw jako główną barierę wzrostu definiuje inflację, a 13 proc. – wzrost wynagrodzeń.
Zauważył, że rosnące wynagrodzenia są dziś zdecydowanie częściej przyczyną decyzji o podwyżkach cen produktów i usług firm, aniżeli koszty materiałów czy surowców energetycznych. – Rok temu sytuacja była odwrotna – wskazał.
Zobacz także:
Płaca minimalna za Tuska. PiS mocno się zdziwi?
W jego ocenie, skala inflacji będzie jednak maleć, ponieważ odsetek przedsiębiorstw deklarujących wzrost płac powoli się obniża – w czwartym kwartale wyniósł 25,3 proc.
Niedostateczny popyt
Wyraźną barierą – jak wskazał Rybacki – jest niedostateczny popyt. – Komponenty indeksu PMI sugerują, że słabną zamówienia – zarówno te uzyskiwane w kraju oraz na rynkach zagranicznych w Europie. Niemniej, kolejne miesiące powinny już przynosić poprawę – wskazał ekonomista.
Zobacz także:
Polaków czekają bolesne podwyżki. Wiemy, co zdrożeje
Ocenił, że prognozy długoterminowe formułowane przez przedsiębiorstwa są lepsze w stosunku do bieżących ocen, co pewnie niedługo znajdzie odzwierciedlenie w danych.
Dodał, że na tle problemów typowo gospodarczych, obawy dotyczące zmian legislacyjnych czy o niedobory pracowników odgrywają dzisiaj mniejsze znaczenie. – W badaniu NBP za barierę uznaje je tylko 9 i 5 proc.- zaznaczył.