Do 20 maja przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym, muszą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok – przypomina w środę ZUS. Rozliczenie roczne trzeba przekazać w dokumencie za kwiecień 2024 r.
Do 20 maja przedsiębiorcy muszą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok (East News, Bartlomiej Magierowski)
– Obowiązek przekazania bilansu rozliczającego roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 r. dotyczy nie tylko przedsiębiorców, którzy obecnie prowadzą firmę, lecz również osób, które w zeszłym roku zawiesiły lub zakończyły działalność, a podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu w 2023 r. choćby przez jeden dzień – podkreślił rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Nagrody Money.pl 2024
Dodał, że roczne rozliczenie musi również sporządzić płatnik składek, który rozpoczął prowadzenie działalności od stycznia 2024 r. i opłaca podatek na zasadach ogólnych.
Rozliczenie roczne składki zdrowotnej trzeba przekazać do ZUS-u w dokumencie za kwiecień 2024 r. do 20 maja.
Zobacz także:
Powrót starej składki? Wiedzą, jak zasypać miliardową dziurę
Osoby prowadzące jednoosobową działalność roczne rozliczenie składają na druku ZUS DRA. Natomiast w przypadku opłacania składek za inne osoby (np.: pracowników, zleceniobiorców) na druku ZUS RCA.
Jak zaznaczył ZUS, zanim przedsiębiorca prześle roczne podsumowanie, powinien sprawdzić, czy przekazał dokumenty rozliczeniowe za wszystkie miesiące: roku kalendarzowego (od stycznia do grudnia 2023 r.) – jeśli płaci podatek w formie ryczałtu, lub roku składkowego (od lutego 2023 r. do stycznia 2024 r.) – jeśli opłaca podatek na zasadach ogólnych.
W pierwszej kolejności należy uzupełnić brakujące dokumenty rozliczeniowe, a dopiero wtedy złożyć roczne rozliczenie.
Do 1 sierpnia ZUS odda nadpłatę
ZUS przypomniał, że jeśli z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej wyjdzie nadpłata, a płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek, ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, to na profilu płatnika na PUE ZUS w dokumentach roboczych będzie przygotowany wniosek o zwrot nadpłaty (RZS-R).
Należy go zweryfikować, podpisać i odesłać za pośrednictwem PUE do 3 czerwca. Wówczas najpóźniej do 1 sierpnia ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty, ZUS rozliczy ją na koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku.
Zobacz także:
Gorąco wokół składki dla przedsiębiorców. Mamy zaskakujące wyliczenia
Przedsiębiorca, który chce złożyć dokumenty korygujące wysokość składki zdrowotnej za ubiegły rok, może je przekazać najpóźniej do dnia, w którym złoży wniosek o zwrot nadpłaty, a jeśli się nie składa takiego wniosku, to do 1 lipca 2024 r.