Nowy most połączy Polskę i Czechy. Wiadomo, kiedy powstanie

Na Olzie zostanie wybudowany nowa kładka. Dzięki niemu mieszkańcy polskiej gminy Hażlach i czeskiego miasta Karwina będą mogli bez przeszkód pokonywać granicę dzielącą oba kraje. Konstrukcja ma być gotowa za trzy lata i powstać dzięki wsparciu lokalnych samorządów i Brukseli. Nie jest nowym pomysłem, most istniał wcześniej, ale został zmyty przez powódź. Zdjęcie

Na Olzie powstanie kładka dla pieszych i rowerzystów. Połączy polską i czeską gminę /123RF/PICSEL

Na Olzie powstanie kładka dla pieszych i rowerzystów. Połączy polską i czeską gminę /123RF/PICSEL Reklama

Przeprawa będzie miała około 69 m długości, 3,5 m szerokości i 6 ton nośności. Będzie można ją pokonać na piechotę albo rowerem. Koszt budowy oszacowano na równowartość około 6,5 mln zł (ponad 1,5 mln euro). Inwestycja przywróci połączenie, jakie dawniej istniało w tej okolicy. Podobna przeprawa na Olzie w gminie Hażlach łączyła miejscowość Pogwizdów z czeską Karwiną, ponad 53-tysięcznym miastem. 

Polsko-czeski projekt

O odbudowie kładki mówiło się od dawna. Argumentowano, że z inwestycji skorzystają nie tylko mieszkańcy przygranicznych rejonów, ale też turyści. Dlatego administracje obu gmin wspólnie opracowały transgraniczny projekt. Lokalna gazeta, „Karvinsky Denik” informuje, że zgodnie z umową, w ramach projektu Karwina wybuduje kładkę dla pieszych i jej połączenie z istniejącą po czeskiej stronie ścieżką rowerową. “Gmina Hażlach połączy wówczas kładkę z istniejącą na swoim terenie ścieżką rowerową, a dodatkowo wybuduje oświetlenie publiczne i zakupi niezbędne wyposażenie (m.in. ławki i kosze na śmieci)”.

Reklama

Pomysł poparła Bruksela. Pozwolenie na budowę wydało już także Starostwo Powiatowe w Cieszynie. “Na podstawie dokumentacji technicznej budowy kładki uwzględniającej niezbędne dojazdy, Unia Europejska przekazała samorządom polskiej i czeskiej gminy dotację. Łącznie z pieniędzmi z budżetu państwa, otrzymały na budowę mostu ponad 1,8 mln euro – informuje portalsamorządowy.pl.

Raj dla rowerzystów

Samorządowcy z gminy Hażlach podkreślają, że projekt jest przykładem dobrej współpracy, integracji i przyszłościowego myślenia administracji przygranicznych rejonów. – Przygotowujemy się teraz do podpisania umowy dotacyjnej, a następnie ogłosimy przetarg na budowę. Myślę, że nowa przeprawa może być gotowa w połowie 2027 roku – zapowiada w rozmowie z portalsamorzadowy.pl Grzegorz Sikorski, wójt gminy Hażlach.

Po polskiej stronie zaplanowano już budowę ścieżek rowerowych wzdłuż Olzy. Kładka umożliwi rowerzystom krótsze połączenie Cieszyna z Jastrzębiem-Zdrój przez czeską Karwinę. Jadący będą mogli wykorzystać tzw. żelazny szlak rowerowy – trasę na polsko-czeskim pograniczu w formie pętli liczącą ponad 54 km. Podczas wypadu będą mogli odwiedzić Karwińskie Morze – sztuczny zbiornik o powierzchni 32 ha czy zagrać w golfa.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Gwiazdowski mówi Interii. Odc. 75: Polska (nie)samorządna. Jak „wielka” polityka zagarnęła samorządy? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *