Mimo pesymistycznych prognoz dotyczących rozwoju sytuacji w Ukrainie (obawy przed rosyjską ofensywą) nie ustają wysiłki nad tworzeniem gospodarczych ram służących odbudowie rujnowanego przez Rosjan kraju. Tym razem Niemcy obwieścili, że chcą zapewnić większe wsparcie dla funkcjonującej w wojennych warunkach Ukrainy i późniejszej odbudowy gospodarczej tego kraju. Niemcy byliby nawet gotowi uczestniczyć w powołaniu w Ukrainie finansowej instytucji na wzór Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW) – banku powstałego po II wojnie światowej, będącego częścią ówczesnego Planu Marshalla.
/GENYA SAVILOV /AFP
- Niemiecki resort rozwoju zaproponował 15 punktów, na których opierałoby się uczestnictwo niemieckich firm w powojennej odbudowie Ukrainy
- Niemcy proponują gwarancje inwestycyjne dla niemieckich firm oraz utworzenie finansowej instytucji na wzór będącego po wojnie częścią Planu Marshalla banku Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW)
- Berlin informuje, że obecnie w Ukrainie realizowanych jest kilkadziesiąt projektów z gwarancjami inwestycyjnymi dla 21 grup kapitałowych na łączną kwotę ok. 340 mln euro
Reklama
Rząd Niemiec chce zapewnić większe wsparcie dla odbudowy gospodarczej Ukrainy i przyjął w tym celu szeroki pakiet środków – podała agencja DPA. Niemiecki resort rozwoju zaproponował 15 punktów, na których opierałoby się uczestnictwo niemieckich firm nie tylko w spodziewanej powojennej odbudowie kraju, ale także w obecnej działalności niemieckiego biznesu na terenie ogarniętej wojną Ukrainy.
Biznes w Ukrainie. Niemcy proponują duże pieniądze
Co proponują Niemcy? Przede wszystkim dotacje finansowe i preferencyjne kredyty dla małych i średnich przedsiębiorstw w Ukrainie, a także gwarancje inwestycyjne dla niemieckich firm oraz utworzenie finansowej instytucji na wzór będącego po wojnie częścią Planu Marshalla banku Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW).
Dodajmy, że ten ostatni przetrwał całe dziesięciolecia, choć już w XXI wieku stał się antybohaterem świata finansów, gdy we wrześniu 2008 roku przelał na konto Lehman Brothers 300 mln euro w momencie, gdy ten właśnie upadał. Niemieckie media po fakcie ukuły nawet mało eleganckie określenie dla KfW: „najgłupszy bank Niemiec”.
Nawiasem mówiąc, ten sam KfW dekadę później (w 2017 roku) omyłkowo przelał do innych niemieckich banków 5 mld euro (Bloomberg informował, że powodem była „usterka techniczna” multiplikująca po wielekroć jeden feralny przelew).
Ukraina potrzebuje czegoś więcej niż tylko broni? Niemcy myślą „biznesowo”
Można by się długo spierać w sprawie „pewnej nieśmiałości”, z jaką Niemcy wspierają militarnie Ukrainę, jednak ostatnia propozycja niemieckiego rządu w obszarze gospodarczym wzbudziła pozytywne komentarze.
– Ukraina potrzebuje czegoś więcej niż tylko broni, aby przetrwać tę wojnę. Zależy to również od dalszego funkcjonowania gospodarki i zdolności kraju do sfinansowania odbudowy – tłumaczyła niemiecka minister rozwoju Svenja Schulze cytowana przez DPA.
Rząd Niemiec przyjął więc dokument dotyczący planów odbudowy Ukrainy. W ten ryzykowny biznes mają być zaangażowane pieniądze publiczne i prywatne.
Gwarancje dla firm działających w Ukrainie
Niemiecki rząd chce zaangażowania w Ukrainie inwestorów z całej UE, ale wskazał przede wszystkim na wykorzystanie już istniejących w Niemczech instrumentów finansowych wspierających handel zagraniczny czy inwestycje zagraniczne. O szczegółach mają w najbliższym czasie rozmawiać ministrowie niemieckiego rządu.
Na stole są rządowe gwarancje dla firm działających w Ukrainie, chroniące przed ryzykiem podjęcia i prowadzenia działalności w kraju objętym działaniami wojennymi.
Rząd Niemiec chce się zaangażować w odbudowę infrastruktury i gospodarki broniącej się Ukrainy i wsparcie zarówno dla ukraińskich firm, jak i europejskich inwestorów z wykorzystaniem krajowych instrumentów ds. handlu zagranicznego i współpracy rozwojowej, a także wsparcia europejskiego. Szczegółowe działania mają ustalić na spotkaniach sekretarze stanu z Urzędu Kanclerskiego i resortów spraw zagranicznych, gospodarki, finansów, rolnictwa i rozwoju.
Berlin informuje, że obecnie w Ukrainie realizowanych jest kilkadziesiąt projektów z gwarancjami inwestycyjnymi dla 21 grup kapitałowych na łączną kwotę ok. 340 mln euro. W 2023 roku, gwarancje dla kredytów eksportowych wyniosły łącznie około 170 mln euro.
Deutsche Welle informuje, że przed wojną około 2000 niemieckich firm prowadziło interesy z Ukrainą i w Ukrainie. Niewiele z nich zrezygnowało, jednym z większych inwestorów jest gigant Bayer AG.
***
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. RMF