Najstarszy znajdujący się w prywatnej kolekcji rękopis na świecie ma nowego właściciela. Liczący grubo ponad tysiąc lat kodeks został sprzedany we wtorek na aukcji w Londynie za ponad 3 miliony funtów. To równowartość ok. 15,8 mln złotych.
/AFP
3 mln i 65 tys. funtów – tyle nowy nabywca zapłacił za rękopis znany jako Kodeks Crosby-Schoyena. Manuskrypt jest uważany za najstarsze dzieło piśmiennictwa znajdujące się w prywatnych rękach.
Kodeks powstał prawdopodobnie ok. III wieku naszej ery w Aleksandrii na terenie dzisiejszego Egiptu. To oznacza, że ma co najmniej 1,6 tys. lat. Jest więc znacznie starszy niż inne słynne historyczne rękopisy, na przykład takie jak Biblia Gutenberga, datowana na lata 50. XIV wieku.
Tekst zawiera najwcześniejsze znane kompletne kopie dwóch ksiąg biblijnych – księgi Jonasza i pierwszego listu Piotra. Został odkryty w latach 50. ubiegłego wieku przez egipskich rolników.
Reklama
Anonimowy nabywca zapłacił fortunę
Do tej pory rękopis był własnością norweskiego biznesmena i kolekcjonera rzadkich książek Martina Schoyena. Nowy nabywca jest anonimowy.
Licytacja księgi w domu aukcyjnym Christie’s rozpoczęła się od kwoty 1,7 miliona funtów. Oprócz literackiego klejnotu na aukcję trafiło także dwanaście dodatkowych dzieł wybranych z kolekcji Schoyena.
Według strony internetowej cała kolekcja obejmuje ponad 20 tys., eksponatów i obejmuje 5 tys. lat historii, od 3500 roku p.n.e. do dnia dzisiejszego.
Było drogo, ale daleko do rekordu
Choć cena, jaką zapłacono za kodeks jest imponująca, jej wartość jest daleka od najwyższej ceny sprzedaży rzadkiego tekstu. Rekord należy do sprzedanego w ubiegłym roku pisma Codex Sassoon. To najstarsza hebrajska Biblia licząca ponad 1000 lat. Księga została sprzedana w Sotheby’s w Nowym Jorku za 38,1 miliona dolarów, czyli ponad 154 mln złotych.
To więcej niż 30,8 miliona dolarów, jakie założyciel Microsoftu Bill Gates zapłacił w 1994 roku za rękopis Leonarda da Vinci Codex Leicester.
Najdroższym dokumentem historycznym pozostaje jednym z pierwszych druków Konstytucji Stanów Zjednoczonych, który w listopadzie 2021 roku dom aukcyjny Sotheby’s sprzedał za 43 miliony dolarów.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL