Mateusz Morawiecki dotował Kościół. Miliony złotych na inwestycje księży

Dokonane w 2018 r. zmiany w prawie pozwoliły byłemu premierowi przeznaczać miliony złotych w formie dotacji bez rozpisywania konkursów. Zdecydowaną większość podmiotów, którym Mateusz Morawiecki przyznał pieniądze, stanowią organizacje związane z Kościołem. Zdjęcie

Były premier przyznawał dotacje na inwestycje kościelne bez konkursów / Andrzej Iwanczuk /Reporter

Były premier przyznawał dotacje na inwestycje kościelne bez konkursów / Andrzej Iwanczuk /Reporter Reklama

„Rzeczpospolita” informuje, że przez ostatnich kilka lat Mateusz Morawiecki nie szczędził pieniędzy na wsparcie organizacji pozarządowych. – Dzięki kluczowej nowelizacji ustawy o wolontariacie w 2018 r. dotacje premiera przyznawano poza publicznym konkursem.

Dotacje przyznawano poza publicznym konkursem. Kluczowa nowelizacja

Przyznawanie pieniędzy poza publicznym konkursem było możliwe od 2018 r., kiedy to znowelizowano ustawę o wolontariacie. Najbardziej skorzystały na tym podmioty związane z Kościołem, z którymi zaczęto podpisywać umowy od 2019 r. – Odwrócono sens takich inwestycji, wskazując, że to premier zleca zadania publiczne do wykonania podmiotom – podaje „Rzeczpospolita”.

Reklama

„Prezes Rady Ministrów może zlecać organizacjom pozarządowym oraz podmiotom wymienionym w art. 3 ust. 3 realizację zadań publicznych z pominięciem otwartego konkursu ofert, w szczególności ze względu na ważny interes społeczny lub ważny interes publiczny” – czytamy w art. 11b ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Dotacje uznawane za „nietransparentne” i „uznaniowe”

– Dotacje z rezerwy wydawane poza konkursem przez premiera są nietransparentne, uznaniowe. Dostała je garstka na dziesiątki tysięcy organizacji w Polsce. – powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Szymon Osobwski, prezes Watchdog Polska. Dodał, że w jego ocenie wprowadzony przepis jest szkodliwy i kusi, żeby „dawać swoim”.  

Jak podaje dziennik, część beneficjentów dotacji Kancelarii Premiera za czasów Morawieckiego poznano dzięki kontrolom, jakie urzędnicy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przeprowadzili w ostatnich latach, badając prawidłowość wydatków.

Miliony złotych w formie dotacji

Mateusz Morawiecki przeznaczył publiczne pieniądze w formie dotacji m.in. na: 

  • zaplecze sportowe dla salezjanów – 930 tys. zł
  • rozbudowę domu pomocy społecznej w ełckiej Caritas – 3 mln zł
  • budowę świetlicy środowiskowej fundacji Semper Fidelis – 422 tys. zł
  • wykończenie i wyposażenie zaplecza sportowego fundacji zakonu pijarów – 700 tys. zł
  • budowę budynku dla niepełnosprawnych Dom Mocarzy – 3,8 mln zł

Najwięcej, bo łącznie aż 30 mln zł w trzy lata premier przekazał na budowę centrum konferencyjnego oazy w Krościenku nad Dunajcem. 

Niedawno na łamach naszego serwisu informowaliśmy o dotacjach, jakie na rzecz organizacji powiązanych z Tadeuszem Rydzykiem przyznawał Zbigniew Ziobro. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.  

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. ”Szczerze o pieniądzach”: Czysta motoryzacja Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *