Polskie Linie Lotnicze LOT znalazły się wśród trzech najlepszych linii lotniczych na całym świecie – wynika ze światowego rankingu AirHelp Score 2023. W zestawieniu polski narodowy przewoźnik został wyprzedzony tylko przez linie Qatar Airways oraz wywodzące się z Niemiec Eurowings. Polski przewoźnik okazał się również drugim najlepszym w Europie.
/123rf /123RF/PICSEL
W tegorocznym zestawieniu Polskie Linie Lotnicze LOT poprawiły swoją pozycję o 12 miejsc w stosunku do AirHelp Score 2022. AirHelp Score to globalny ranking linii lotniczych badający zadowolenie pasażerów ze standardów obowiązujących w samolotach największych linii na całym świecie. W badaniu pytano także o opinię o portach lotniczych – w zestawieniu znalazły się również lotniska w Polsce.
LOT wśród trzech najlepszych linii lotniczych na świecie
Polskie Linie Lotnicze LOT awansowały do pierwszej trójki najlepszych linii lotniczych na świecie wyprzedzając uznane europejskie linie, takie jak: Air France (25. miejsce), Lufthansa (57. miejsce), KLM (16. miejsce) czy British Airways (82. miejsce).
Reklama
W badaniu pytano podróżujących o punktualność lotów, opinię o standardzie linii oraz sprawność w obsłudze wniosków o odszkodowania. W tych trzech kategoriach lepsze od polskiego przewoźnika okazały się tylko linie Qatar Airways oraz niemiecki Eurowings. Narodowy przewoźnik z Kataru dzierży pozycję lidera rankingu od wielu edycji, a Eurowings awansował o sześć pozycji.
Najlepsze lotnisko w Polsce jest w Gdańsku. Dalej Warszawa i Kraków
W kategorii najlepszych lotnisk wśród krajowych portów znalazło się pięć portów. Pierwsze miejsce po raz kolejny zajął Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy (w międzynarodowym zestawieniu na 28. pozycji). Drugie miejsce ex aequo zajęło Lotnisko Chopina w Warszawie oraz Lotnisko im. Jana Pawła II Kraków-Balice – w międzynarodowym zestawieniu zajęły odpowiednio 52. i 53. pozycję.
W rankingu lotnisk w Polsce czwarte i piąte miejsce zajęły lotniska, które nie były uwzględnione w poprzedniej edycji. Port lotniczy Wrocław im. Mikołaja Kopernika (62. miejsce na światowej liście) oraz Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice im. Wojciecha Korfantego w Katowicach-Pyrzowicach (86. pozycja globalnie).
W tym roku ranking zdominowały azjatyckie porty. W pierwszej dziesiątce nie wystarczyło miejsca dla żadnego portu lotniczego w Europie. W międzynarodowym zestawieniu pierwsze miejsce zajęło lotnisko Muscat International Airport w Omanie (Azja). Poprzedni zwycięzca – lotnisko Tokio-Haneda – spadł na 14. pozycję.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL