Na Kubie pogłębiają się problemy gospodarcze i społeczne. Brakuje żywności, wody i prądu. W sklepach bez kłopotu można dostać jedynie ryż i cukier, a rosnące ceny obniżają poziom życia mieszkańców wyspy.
/YAMIL LAGE /AFP
Na Kubie coraz bardziej odczuwalne są niedobory energii elektrycznej, żywności, a nawet wody – relacjonują kubańskie media, zarówno niezależne, jak i prorządowe.
Powołujący się na państwową spółkę energetyczną Union Electrica, portal Cuba Debate odnotował, że na wyspie występuje średni dzienny deficyt prądu na poziomie 550 MW. Przerwy w dostawach energii elektrycznej na większości terytorium kraju wynoszą już po kilka godzin.
Największe przerwy w dostawach prądu w piątek występują w rejonie miast Santa Cruz Del Norte, Camaguey, Nuevitas, Cienfuegos oraz Matanzas.
Reklama
Braki energii prowadzą do trudności w przesyle wody. Jak donosi niezależny Ciber Cuba, niedobory wody pitnej potęgują trudności w produkcji żywności.
Według kubańskich mediów szczególnie dramatyczna sytuacja występuje w położonym na wschodzie kraju mieście Sagua de Tanamo, gdzie od ponad dwóch miesięcy notowane są przerwy w dostawach wody w sieci wodociągowej.
Kuba. Niedobory żywności w całym kraju
W całym kraju coraz bardziej widoczne są też niedobory żywności w sklepach, gdzie jak podają niezależne media w połowie sierpnia dostarczane są bez problemów jedynie ryż i cukier.
Warunki bytowe mieszkańców wyspy, jak relacjonują media, pogłębia spadająca siła nabywcza obywateli Kuby, a także rosnące ceny paliw. Sukcesywnie nasila się spadek produkcji artykułów spożywczych, co potwierdza kubański rząd.
W ciągu ostatnich pięciu lat produkcja żywności na Kubie spadła o prawie 67 proc. – wynika z danych Krajowego Urzędu ds. Statystyk i Informacji (Onei) w Hawanie. Podległa rządowi Kuby instytucja oceniła, że znaczącą redukcję produkcji zanotowano zwłaszcza w przypadku wieprzowiny oraz pieczywa.
***
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News