Koniec Ciechu. Spółki Kulczyka zmieniają nazwę, „otwieramy nowy rozdział”

W czerwcu zmieni się nazwa spółek Grupy CIECH. Skrót CIECH zostanie zastąpiony przez nową nazwę: Qemetica. To bezpośrednie następstwo objęcia przez Kulczyk Investments pełnej kontroli nad Grupą i zakończenia notowań na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Zdjęcie

Sebastian Kulczyk (na zdj.) przejął CIECH, a teraz zmienia jego nazwę /Jakub Walasek /Reporter

Sebastian Kulczyk (na zdj.) przejął CIECH, a teraz zmienia jego nazwę /Jakub Walasek /Reporter Reklama

– Zamykamy rozdział Centrali Importu Eksportu Chemikaliów, otwieramy nowy rozdział pod nazwą Qemetica – informuje Kamil Majczak, prezes zarządu CIECH SA. – Ze zmianą nazwy łączy się także przyjęcie kluczowych zamierzeń strategii biznesowej na kolejne 6 lat. Mamy ambitny plan przedefiniowania przemysłu chemicznego w odpowiedzi na wyzwania, które stawia przed nami codzienność – wyjaśnia prezes Majczak i dodaje, że celem jest ochrona klimatu i zasobów naturalnych przy jednoczesnym wzroście konkurencyjności.

– Nadal będziemy eksplorować europejski rynek start-upów w poszukiwaniu rozwiązań z obszaru clean technology czy nowych biznesów, już dla Qemetiki – zapowiada Kamil Majczak.

Reklama

Po zmianie nazwy Qemetica będzie realizować nową strategię rozwoju

Zmiana nazwy z CIECH na Qemetica będzie odbywała się stopniowo na przestrzeni maja i czerwca w poszczególnych zakładach produkcyjnych Grupy w Polsce i za granicą. Od dziś zaś jest widoczna m.in. w sieci pod adresem dedykowanej strony informującej o rebrandingu. Co ważne, zmiana nazwy nie wiąże się z modyfikacją numerów KRS czy NIP.

Grupa CIECH, a od czerwca Qemetica, chce zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 45 proc. do 2029 roku. Aktualne pozostają plany osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2040 roku – zapewnia spółka.

– W czerwcu zmieniamy nazwę, ale proces transformacji naszych biznesów trwa. Mimo wymagającej sytuacji rynkowej nie rezygnujemy z naszych priorytetów – transformacji energetycznej i zrównoważonego rozwoju poszczególnych biznesów- tłumaczy Marcin Puziak, członek zarządu CIECH.

KI Chemistry kontrolowane przez Sebastiana Kulczyka przejęło Ciech

Dodajmy, że Grupa CIECH (od czerwca 2024 r. Qemetica) jest drugim producentem sody kalcynowanej i oczyszczonej w Unii Europejskiej, największym producentem soli warzonej w Polsce, największym dostawcą krzemianów sodu w Europie, największym polskim producentem środków ochrony roślin oraz wiodącym w Polsce producentem pianek poliuretanowych. Posiada fabryki w Polsce, Niemczech i Rumunii oraz zatrudnia ponad 3 tysiące osób w całej UE.

Właścicielem 100 proc. akcji CIECH jest KI Chemistry.

CIECH określił strategiczne cele na kolejne 6 lat, które obok wzrostu wyników finansowych obejmują realizację ambitnych planów związanych z ESG, w tym zmniejszeniem emisji CO2 o 45 proc. do 2029 roku. Każdy z siedmiu biznesów grupy – Soda, Sól, Agro, Pianki, Krzemiany, Opakowania oraz Cargo – ma określone cele biznesowe na 6 lat.

Sebastian Kulczyk konsekwentnie dążył do przejęcia Ciechu

Spółka Sebastiana Kulczyka przeprowadziła łącznie cztery wezwania na akcje Ciechu. W ramach pierwszego z nich, jeden z najbogatszych Polaków oferował 49 zł za papier. Ta cena nie spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony mniejszościowych akcjonariuszy. Później Sebastian Kulczyk wyszedł z nową propozycją – 54,25 zł za jedną akcję Ciechu. 

Ostatecznie KI Chemistry osiągnęła próg 95 proc. udziałów, po przekroczeniu którego można ogłosić przymusowy wykup akcji (stało się to w listopadzie ub.r.).

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Szczerze o pieniądzach”: Sąd Najwyższy w sprawie Frankowiczów Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *