Eksperci z portalu pracuj.pl opracowali szczegółową analizę dni wolnych w 2025 roku. W swoim opracowaniu piszą, że Polacy w 2025 roku mają łącznie 115 dni wolnych od pracy – wliczając w to weekendy oraz dni ustawowo wolne. Dlaczego jednak przyszły rok będzie wyjątkowo szczodry dla pracujących?
Kiedy brać urlop w 2025 roku? (Max Braun, Flickrk, accent.ink)
Pierwszy ustawowo wolny dzień od pracy wypada 1 stycznia 2025 r. Jest to środa – informują autorzy analizy. Kolejne święto – Trzech Króli – przypada w poniedziałek 6 stycznia. Wielkanoc świętujemy 20 kwietnia, a następnego dnia mamy Poniedziałek Wielkanocny.
Kolejna okazja na dłuższe wolne przytrafia nam się na przełomie kwietnia i maja 2025 r. i ma związek ze Świętami Wielkanocnymi i majówką. Eksperci podkreślają, że „aby urlopować 14 dni ciągiem, wystarczy, że z naszej puli urlopowej wybierzemy osiem dni”.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: BIZNES OD ŚRODKA: Agata Filipowicz-Rybicka [Alior Bank SA]
Letnie i jesienne możliwości wypoczynku
Boże Ciało wypada w czwartek 19 czerwca. „Bierzesz urlop w piątek 20 i masz cztery dni na odpoczynek” – czytamy w opracowaniu. 15 sierpnia 2025 roku to nie tylko święto Wojska Polskiego, ale także Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, które wypada w piątek.
Na przedłużony weekend mamy szansę w listopadzie. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości. „Zaplanuj sobie urlop na 10 oraz od 12 do 14 i wtedy znów skorzystasz z 9 dni wolnych jeden po drugim” – radzą autorzy opracowania. Ostatnia okazja na dłuższy wypoczynek pojawia się w grudniu – jak czytamy w dokumencie „w grudniu Święta Bożego Narodzenia przypadają w czwartek i piątek. Jeśli chcesz sobie wydłużyć urlop, to wpisz sobie do kalendarza wolne od 22 do 24 grudnia”.
Portal pracuj.pl w swojej analizie zwraca także uwagę na terminy ferii zimowych. Jak podają eksperci, w roku szkolnym 2024/2025 pierwszy turnus rozpocznie się 20 stycznia i potrwa do 2 lutego. W tym czasie z zimowego wypoczynku skorzystają uczniowie z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.
Według harmonogramu przedstawionego w raporcie, od 27 stycznia do 9 lutego 2025 roku ferie będą mieli uczniowie z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. W trzecim turnusie, od 3 do 16 lutego, odpoczywać będą dzieci i młodzież z województw dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.
Ostatni turnus zaplanowano w dniach od 17 lutego do 2 marca 2025 roku. W tym czasie wolne od szkoły będą mieli uczniowie z województw lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Takie rozłożenie terminów ferii ma na celu między innymi optymalne wykorzystanie bazy turystycznej.
Eksperci zwracają uwagę, że umiejętne połączenie dni urlopowych ze świętami państwowymi może przynieść imponujące rezultaty. „z 26 dni urlopu można wygospodarować aż 62 dni wolnego w 2025 roku” – podkreślają analitycy portalu pracuj.pl. Kluczem do sukcesu jest odpowiednio wczesne zaplanowanie urlopu i wzięcie pod uwagę zarówno dni świątecznych, jak i układu weekendów w kalendarzu.
W opracowaniu zaznaczono również, że świadome planowanie czasu wolnego nie tylko pozwala na dłuższy wypoczynek, ale także umożliwia lepszą regenerację i efektywniejsze wykorzystanie przysługującego urlopu. Eksperci radzą, by już teraz przemyśleć strategię urlopową na nadchodzący rok i odpowiednio wcześnie złożyć wnioski urlopowe, co zwiększy szansę na otrzymanie wolnego w preferowanym terminie.
Lista najważniejszych dni wolnych w 2025 roku:
- Nowy Rok – 1 stycznia (środa)
- Święto Trzech Króli – 6 stycznia (poniedziałek)
- Wielkanoc – 20-21 kwietnia (niedziela-poniedziałek)
- Święto Pracy – 1 maja (czwartek)
- Święto Konstytucji 3 Maja (sobota)
- Boże Ciało – 19 czerwca (czwartek)
- Święto Wojska Polskiego – 15 sierpnia (piątek)
- Wszystkich Świętych – 1 listopada (sobota)
- Święto Niepodległości – 11 listopada (wtorek)
- Boże Narodzenie – 25-26 grudnia (czwartek-piątek)