Kapusta z Niemiec zalewa polskie sklepy. Tak się tłumaczą

Kapusta z Niemiec od kilku tygodni zaczyna pojawiać się na polskich targowiskach i supermarketach. Przedsiębiorcy zauważają, że to nietypowe zjawisko, ponieważ zapotrzebowanie na to warzywo z zagranicy najczęściej pojawia się dopiero na wiosnę. Z czego wynika rosnący popyt na niemiecką kapustę zaraz po Nowym Roku? Zdjęcie

Główną przyczyną wzrostu importu niemieckiej kapusty do Polski jest słaba jakość i mniejsze zbiory warzyw w Europie Środkowo-Wschodniej /SEBASTIEN BOZON /AFP

Główną przyczyną wzrostu importu niemieckiej kapusty do Polski jest słaba jakość i mniejsze zbiory warzyw w Europie Środkowo-Wschodniej /SEBASTIEN BOZON /AFP Reklama

Od początku 2025 roku polscy importerzy dynamicznie zwiększyli import niemieckiej kapusty. Serwis freshplaza.com podaje, że nowy rok zaczął się szczególnie dobrze dla producentów kapusty z regionu Dithmarschen, leżącego na północny wschód od Hamburga. 

Jak zauważa serwis, zjawisko zwiększonego zainteresowania niemiecką kapustą widać nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Nikogo nie powinno to dziwić, ponieważ dzieje się tak każdego roku, jednak zazwyczaj zapotrzebowania na to warzywo rośnie najwcześniej w marcu lub kwietniu. W tym roku jest jednak inaczej – z czego to wynika? 

Reklama

Niemiecka kapusta zalewa Polskę. Skąd tak duże zapotrzebowanie?

„Popyt w Europie Wschodniej nasilił się zaraz po Nowym Roku. To niezwykle wcześnie, ponieważ zazwyczaj nie obserwujemy zwiększonego zapotrzebowania na eksport […] aż do wyczerpania własnych zapasów” – zauważył w rozmowie z serwisem Dirk Johannßen z niemieckiej firmy Kohl Direkt.

Główną przyczyną wzrostu importu niemieckiej kapusty do Polski jest słaba jakość i mniejsze zbiory warzyw w Europie Środkowo-Wschodniej. Pogoda nie sprzyjała rolnikom i sadownikom w tej części Europy.

Od wiosny plantatorzy musieli zmagać się z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – najpierw z przymrozkami, następnie z suszą, aż wreszcie z gwałtownymi burzami i powodziami, które zniszczyły wiele upraw.  

Wszystko to zmusiło importerów do poszukiwania stabilnych dostaw kapusty z Niemiec

Ile kosztuje kapusta? Ceny będą rosnąć

Zwiększone zapotrzebowanie na niemiecką kapustę sprawiło, że ceny warzywa szybko rosną. Jak podaje portal warzywa.pl, za kilogram kapusty z Niemiec trzeba płacić od 0,40 do 0,45 euro.

Eksperci przewidują, że jeśli trend utrzyma się w najbliższych miesiącach, to ceny importowanej kapusty będą rosnąć bardziej, bowiem niemieccy eksporterzy będą musieli dostosować swoją podaż do rosnącego zapotrzebowania z naszej części Europy. Wszystko to sprawi, że ceny kapusty w polskich sklepach również mogą być wyższe niż zazwyczaj o tej porze roku. 

Produkcja kapusty w Polsce spada. Cztery województwa w czołówce

Od kilku lat produkcja kapusty w Polsce systematycznie spada. Jak wynika z danych GUS, w ciągu czterech lat – od 2020 do 2024 r. – spadła o niemal 30 proc., z poziomu ponad 800 tys. do niespełna 571 tys. ton. Spadki wynikają głównie z niesprzyjającej pogody dla kapusty, a nie ze zmniejszającej się powierzchni upraw tego warzywa.

Zdjęcie

Główną przyczyną wzrostu importu niemieckiej kapusty do Polski jest słaba jakość i mniejsze zbiory warzyw w Europie Środkowo-Wschodniej /SEBASTIEN BOZON /AFP

Główną przyczyną wzrostu importu niemieckiej kapusty do Polski jest słaba jakość i mniejsze zbiory warzyw w Europie Środkowo-Wschodniej /SEBASTIEN BOZON /AFP

W produkcji kapusty w Polsce prym wiodą cztery województwa, które odpowiadają za ponad 75 proc. zbiorów. Mowa o województwach: łódzkim, małopolskim, mazowieckim i wielkopolskim. We wszystkich wymienionych województwach w ciągu ostatnich 5 lat powierzchnia upraw urosła, a najbardziej w Małopolsce – ponad dwukrotnie.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Szczerze o pieniądzach”: Przyjazne podatki Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *