„Cła są sprzeczne zarówno z rozumowaniem politycznym, jak i ekonomicznym, a także z trwałym transatlantyckim sojuszem handlowym” – stwierdził komisarz UE ds. gospodarczych Valdis Dombrovskis podczas spotkania Eurogrupy w Warszawie. Podkreślił, że 90-dniowe zawieszenie taryf stwarza okazję do dialogu. Dombrovskis zauważył, że negatywny wpływ taryf USA na UE może osiągnąć około 0,2 procent PKB. Sytuacja pogorszyłaby się, gdyby taryfy te stały się trwałe. Reperkusje dla światowego handlu byłyby katastrofalne.
/ PAP
„Naszym obowiązkiem jest podjęcie wszelkich niezbędnych środków w celu ochrony obywateli i przedsiębiorstw europejskich w świetle taryf USA” – oświadczył minister finansów Andrzej Domański po pierwszym dniu nieformalnego spotkania Ecofin w Warszawie. Ponadto stwierdził, że ministrowie wyrazili pełne poparcie dla zdecydowanego i opanowanego stanowiska Komisji Europejskiej, która zdecydowała się zawiesić taryfy odwetowe.
W piątek w Warszawie rozpoczęło się nieformalne spotkanie Rady ds. Gospodarczych i Finansowych Unii Europejskiej (ECOFIN), w którym uczestniczyli ministrowie finansów i szefowie banków centralnych państw członkowskich UE.
Reklama
Z powodu amerykańskich taryf PKB USA może spaść o 0,8-1,4% do 2027 r. Przewiduje się, że negatywny wpływ na UE będzie mniejszy, potencjalnie wynosząc około 0,2% PKB – wynika z najnowszych szacunków Komisji Europejskiej, przedstawionych przez komisarza UE ds. gospodarczych Valdisa Dombrovskisa podczas spotkania Eurogrupy w Warszawie.
Komisarz podkreślił, że chociaż UE z zadowoleniem przyjmuje 90-dniowe wzajemne zamrożenie ostatniej rundy amerykańskich taryf przekraczających 10%, co stwarza pole do negocjacji, należy pamiętać, że wzajemne taryfy w wysokości 10% nadal obowiązują niemal wszystkie kraje i stanowią zagrożenie dla światowej gospodarki.
„Ponadto Stany Zjednoczone nie zniosły 25-procentowych ceł na stal i aluminium, ani 25-procentowych ceł na samochody i ich części” – przypomniał komisarz.
Dombrovskis: Europa nie zainicjowała konfliktu taryfowego
Jeżeli cła te pozostaną w mocy lub zostaną nałożone dodatkowe cła, negatywne reperkusje gospodarcze nasilą się: do 3,1-3,3% w przypadku USA i 0,5-0,6% w przypadku UE oraz do 1,2% dla światowego PKB , podczas gdy światowy handel odnotuje spadek o 7,7% w ciągu trzech lat.
Dombrovskis podkreślił, że Europa nie zainicjowała tego konfliktu i nie dąży do niego.
„Cła są sprzeczne z logiką polityczną i ekonomiczną oraz długoletnim transatlantyckim partnerstwem handlowym, którego wartość w 2023 r. szacowana jest na 1,6 biliona euro” – stwierdził Komisarz.
Konieczne pilne działania dla Unii Oszczędnościowo-Inwestycyjnej
Podczas nieformalnego posiedzenia Rady ECOFIN poruszono również temat unii oszczędnościowo-inwestycyjnej, której celem jest zwiększenie konkurencyjności rynku kapitałowego UE, ograniczenie jego fragmentacji i zapewnienie efektywniejszego wykorzystania oszczędności obywateli UE, wynoszących łącznie około 10 bilionów euro.
„Dziś jednomyślnie uzgodniono krytyczne znaczenie wzmocnienia odporności UE na zagrożenia i konieczność szybkiego działania w kierunku Unii Oszczędnościowo-Inwestycyjnej. Zajęliśmy się pilną potrzebą przyspieszenia wysiłków w unii, szczególnie w odniesieniu do sekurytyzacji (która dotyczy konwersji długu, takiego jak kredyty bankowe, na papiery wartościowe zbywalne, takie jak obligacje – red.)” – stwierdził minister Andrzej Domański.
***
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News Polityka