Rada Ministrów zaktualizowała prognozy inflacji i wzrostu płac na kolejne lata. Ministerstwo Finansów poinformowało, że rząd przyjął zrewidowane założenia makroekonomiczne na lata 2025-2028.
/ Marysia Zawada / Reporter
Ministerstwo Finansów ogłosiło w czwartek, że Rada Ministrów przyjęła zaktualizowane założenia makroekonomiczne na lata 2025-2028 . W oświadczeniu wskazano, że prognoza wzrostu PKB na 2026 rok pozostaje niezmieniona, choć prognozy inflacji i wzrostu płac na nadchodzący rok zostały skorygowane w dół.
Rewizja wieloletnich założeń makroekonomicznych
Ministerstwo Finansów poinformowało w czwartek na swojej stronie internetowej, że Rada Ministrów zatwierdziła aktualizację wieloletnich założeń makroekonomicznych na lata 2025-2029.
„Zmiana scenariusza makroekonomicznego wynika z napływu danych makroekonomicznych z pierwszych miesięcy bieżącego roku oraz modyfikacji założeń wpływających na prognozy różnych kategorii makroekonomicznych” – poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie prasowym. „Przyjęty scenariusz stanowi podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok 2026” – poinformowało również ministerstwo.
Reklama
Komunikat Ministerstwa Finansów wskazuje, że wzrost PKB w 2026 roku ma wynieść 3,5% w ujęciu realnym. Oznacza to, że prognoza wzrostu gospodarczego nie uległa zmianie od końca kwietnia, kiedy rząd zatwierdził „Wieloletnie Założenia Makroekonomiczne na lata 2025-2029”.
Inflacja będzie spadać szybciej
Jednak prognoza inflacji została skorygowana. Według Ministerstwa Finansów, zrewidowane założenia wieloletnie przewidują średnioroczną stopę inflacji konsumenckiej na poziomie 3%, w porównaniu z pierwotnym szacunkiem na poziomie 3,8%.
„Prognoza inflacji na lata 2025 i 2026 została obniżona w stosunku do prognoz z kwietnia. Ostatnie dane dotyczące inflacji nie spełniły oczekiwań analityków rynkowych ani przewidywanej wcześniej ścieżki” – stwierdziło Ministerstwo Finansów w komunikacie. „Oczekuje się, że od 2026 roku tempo wzrostu cen konsumpcyjnych będzie konsekwentnie utrzymywać się w dopuszczalnym przedziale celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego” – zaznaczono.
Wzrost płac będzie wolniejszy
W związku z aktualizacją wieloletnich założeń makroekonomicznych obniżono również przewidywane tempo wzrostu płac – zarówno nominalnego, jak i realnego . Aktualna prognoza zakłada wzrost przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej o 6,4% nominalnie i 3,3% realnie. Pod koniec kwietnia rząd prognozował wzrost przeciętnego wynagrodzenia o 7,6% nominalnie i 3,6% realnie.
„W 2026 roku spodziewany jest łączny wzrost inwestycji na poziomie 8 procent. Przewiduje się, że w tym roku nastąpi najwyższy poziom wydatkowania środków w ramach KPO” – podało Ministerstwo Finansów w komunikacie w czwartek.
Ministerstwo dodało, że przewiduje się, iż stopa inwestycji wzrośnie z 16,9% PKB w 2024 r. do 18,1% w 2026 r.
***
Odtwarzacz wideo wymaga obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News