Polska poczyniła znaczący postęp w dziedzinie energetyki jądrowej. Premier Donald Tusk spotkał się z sekretarzem energii USA Chrisem Wrightem w Warszawie. Podpisano umowę pomostową między Polskimi Elektrowniami Jądrowymi – podmiotem odpowiedzialnym za nadzór nad projektem pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce w imieniu rządu – a konsorcjum Westinghouse-Bechtel, które wesprze stronę polską w tej inicjatywie. – Polsko-amerykańska współpraca w sektorze energetyki jądrowej kwitnie, lepiej niż kiedykolwiek wcześniej – stwierdził premier Donald Tusk podczas wspólnej konferencji prasowej z Chrisem Wrightem.
/ Radek Pietruszka / PAP
Sekretarz ds. energii USA Chris Wright przybył do Polski na dwudniowy szczyt Inicjatywy Trójmorza, który ma rozpocząć się 28 kwietnia i którego gospodarzem jest prezydent Polski Andrzej Duda. Kluczowym punktem wizyty było podpisanie umowy pomostowej między polskimi elektrowniami jądrowymi a konsorcjum Westinghouse-Bechtel, która przybliża Polskę do utworzenia i uruchomienia jej pierwszej elektrowni jądrowej. Spotkanie Chrisa Wrighta z premierem Polski Donaldem Tuskiem w tej sprawie rozpoczęło się w poniedziałek o godzinie 10:00.
Donald Tusk o współpracy nuklearnej Polska-USA: Jest lepiej niż kiedykolwiek
– Dzięki wysiłkom obu stron mogę śmiało stwierdzić, że polsko-amerykańska współpraca w dziedzinie energetyki jądrowej kwitnie, rozwija się lepiej niż kiedykolwiek – zaznaczył premier Donald Tusk, który już wcześniej wskazywał, że nabrała ona „nowego rozpędu”.
Reklama
Jak podkreślił premier, inauguracyjna inwestycja Polski w elektrownię jądrową „została dziś wzmocniona nową, ulepszoną umową” (według premiera, modyfikacje zostały wprowadzone w szesnastu aspektach umowy). – Nie ukrywam, że strona polska dążyła do wzmocnienia tej umowy zarówno pod względem naszych interesów, jak i interesów naszych partnerów. – Ta inwestycja staje się coraz pewniejsza. Gwarancje dają nam wszystkim poczucie bezpieczeństwa w związku z tą inwestycją.
Donald Tusk i Chris Wright: Polska i USA rozmawiają także o LNG i małych reaktorach
Donald Tusk dodał, że Polska i USA w sektorze energetycznym nie będą się ograniczać do współpracy tylko w zakresie wielkiej elektrowni jądrowej . – Rozmawialiśmy także o przyszłości małych reaktorów jądrowych (SMR – red.), gdzie współpraca polsko-amerykańska również może przynieść owocne rezultaty – zapowiedział. Wspomniał, że tematem rozmów był również import amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego LNG .
– Polska jest jednym z czołowych inwestorów w infrastrukturę gazową. Jesteśmy znaczącym importerem amerykańskiego gazu . W ten sposób dbamy o to, aby Polska i Europa uniezależniły się od dostaw rosyjskich. Być może uda nam się także – rozmawialiśmy o tym – zabezpieczyć dostawy gazu na Ukrainę bez ponoszenia dodatkowych kosztów dzięki naszej amerykańsko-polskiej współpracy – stwierdził premier.
– Zakończyliśmy nasze rozmowy z głębokim przekonaniem, że polsko-amerykańskie koleżeństwo to coś więcej niż tylko slogan – zakończył premier.
– Partnerstwa energetyczne to trwałe formy współpracy, zauważył sekretarz energii USA Chris Wright , któremu premier następnie oddał głos.
– Skala tego projektu wygeneruje dziesiątki tysięcy miejsc pracy tutaj w Polsce i dziesiątki tysięcy miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych – dodał. – Będzie to prawdziwie wspólne przedsięwzięcie; partnerstwo, które obejmie nie tylko budowę dużego obiektu jądrowego (…), ale, wierzę, będzie to początek długotrwałej współpracy między Polską a Stanami Zjednoczonymi w sektorze energetyki jądrowej.
Powtórzył wypowiedź premiera Tuska, że rozmowy między stroną polską i amerykańską dotyczyły również współpracy w obszarze gazu ziemnego.
Pierwsza polska elektrownia jądrowa. Kiedy zostanie zbudowana?
Rozpoczęcie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce zaplanowano na 2028 r. w gminie Choczewo (położonej w Lubiatowie-Kopalino) w województwie pomorskim. Zakończenie budowy pierwszego bloku elektrowni jądrowej w Choczewie planowane jest na 2035 r. Obecny harmonogram inwestycji zakłada, że energia elektryczna z tego obiektu zostanie włączona do sieci w 2036 r. – po roku testów, które odbędą się po zakończeniu budowy pierwszego bloku. Elektrownia ostatecznie będzie składać się z trzech bloków.
Elektrownia jądrowa zlokalizowana na Pomorzu ma mieć moc do 3750 MWe (megawatów energii elektrycznej). Za przygotowanie i realizację inwestycji odpowiada spółka celowa Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ), nadzorowana przez Skarb Państwa, która pod koniec marca 2021 r. przejęła 100% akcji spółki od jej byłych właścicieli: spółek energetycznych PGE, Tauron i Enea, a także giganta miedziowego KGHM.