Edynburg podjął ważną decyzję. Nie ucieszy ona turystów

Rada miejska Edynburga wprowadza opłaty dla turystów, którzy będą tam nocować. „Podatek od osób odwiedzających” wejdzie w życie 24 lipca w 2026 r. i będzie dotyczył rezerwacji dokonanych po 1 października tego roku. Stolica Szkocji jest pierwszym miastem Wielkiej Brytanii, które podjęło taką decyzję. Opłata wyniesie 5 proc. kosztów zakwaterowania i będzie pobierana za pięć pierwszych nocy. Zdjęcie

Edynburg jest pierwszym miastem na Wyspach Brytyjskich, które wprowadza opłatę turystyczną /123RF/PICSEL

Edynburg jest pierwszym miastem na Wyspach Brytyjskich, które wprowadza opłatę turystyczną /123RF/PICSEL Reklama

Podatek turystyczny był w Szkocji przedmiotem dyskusji od 2018 r. Jego wprowadzenie stało się możliwe, gdy w lipcu 2024 r. weszła tam w życie ustawa Visitor Levy (Scotland) Act. Na jej mocy lokalne, szkockie władze otrzymały uprawnienia do wprowadzania opłat dla turystów. Warunkiem jest przeznaczenie dochodu z opłat na wsparcie obiektów i usług, z których korzystają przyjezdni biznesowi i rekreacyjni.

Opłata 5 proc. za 5 nocy

Opłaty wejdą w życie 24 lipca 2026 r. i obejmą rezerwacje dokonane po 1 października 2025 r. – informuje portal edinburgh.org. Zdecydowano, że podatek będzie równowartością 5 proc. ceny noclegu – pieniędzy zapłaconych w ramach rezerwacji. “Oznacza to, że przy obliczeniu podatku nie będą uwzględniane wszelkie dodatki do pokoju, takie jak jedzenie i napoje, dostęp do obiektów rekreacyjnych, parking itp.” – czytamy na portalu edinburgh.org.

Reklama

Opłatę zapłacą wszyscy. Zostanie nią obciążony każdy, kto skorzysta w Edynburgu z płatnego, nocnego zakwaterowaniu. Dotyczy to turystów, osób podróżujących w celach służbowych lub odwiedzających miasto z innych powodów – zarówno obcokrajowców jak i mieszkańców Szkocji i Wielkiej Brytanii. Pieniądze będą pobierane w imieniu władz miasta przez dostawców zakwaterowania. 

Zapłacą je podróżni w hotelach, pensjonatach, hostelach a także w apartamentach z własnym wyżywieniem, w tym Airbnb. Również spędzający noclegi na łodziach i innych jednostkach pływających. Podatek obejmie też korzystających z krótkoterminowego wynajmu wakacyjnego, w tym gości kempingów.

100 mln funtów do 2030 r.

Według Visit Scotland – tamtejszej organizacji turystycznej – w 2023 r. Edynburg odwiedziło prawie 5 mln turystów. Podczas pobytów wydali 2 mld 200 mln funtów. Administracja stolicy Szkocji liczy, że nowa opłata przyniesie miastu do 2030 r. 100 mln funtów zysku. “Wygenerowany dochód wesprze usługi publiczne, programy kulturalne i infrastrukturę miejską, przynosząc korzyści zarówno odwiedzającym, jak i mieszkańcom” – czytamy w uzasadnieniu do dokumentu. 

Pierwszym miastem na świecie, które wprowadziło opłatę od turystów, jest Wenecja. Za przyjazd bez noclegu trzeba płacić tam 5 euro. W zależności od liczby odwiedzających, miasto zbiera nawet 100 tys. euro dziennie. Na terytorium Europy znajduje się 137 miast w 20 krajach, które pobierają pewien rodzaj podatku turystycznego. Przykładem jest Paryż, Lizbona czy Berlin. Najwięcej liczy sobie Amsterdam. Tam opłata stanowi 12,5 proc. ceny pokoju hotelowego.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Szczerze o pieniądzach”: Medycyna i technologia – tylko razem Szczerze o pieniądzach

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *