Czy ostatnia huta zostanie uratowana? Brytyjski parlament zdecydował

Wielka Brytania dąży do przejęcia kontroli nad British Steel. W sobotę obie izby parlamentu poparły tę inicjatywę. Posłowie zebrali się na pilnym posiedzeniu, aby zapobiec zamknięciu dwóch ostatnich hut stali w kraju przez chińską spółkę Jingye Group, właściciela firmy.

Zdjęcie

Dzięki przyjęciu ustawy brytyjski rząd chce uchronić przed zamknięciem hutę w Scunthorpe na północy Anglii, w której pracuje 2,7 tys. osób /Darren Staples /AFP

Poprzez uchwalenie tego prawa brytyjski rząd zamierza chronić przed zamknięciem hutę stali w Scunthorpe, położoną w północnej Anglii, która zapewnia pracę 2700 osobom / Darren Staples / AFP Reklama

Uchwalając tę ustawę, rząd brytyjski zamierza uchronić hutę stali w Scunthorpe w północnej Anglii, w której pracuje 2700 pracowników, przed zamknięciem. Jest to ostatni zakład przetwarzający stal z rudy żelaza. Raporty sugerują, że administracja Keira Starmera rozważa nacjonalizację British Steel.

Premier Starmer: Przyszłość British Steel jest zagrożona

Parlamentarzyści zwołali sesję nadzwyczajną w piątek po wezwaniu rządu. Parlament brytyjski jest obecnie w przerwie wielkanocnej do 22 kwietnia . „Los British Steel wisi na włosku; przyszłość miejsc pracy, inwestycji, wzrostu oraz naszego bezpieczeństwa gospodarczego i narodowego jest zagrożona” — oświadczył premier Starmer w piątek.

Reklama

Agencja Reuters podkreśliła, że brytyjscy posłowie byli wzywani na posiedzenia tylko w rzadkich przypadkach, np. w 2021 r., gdy toczyły się pilne dyskusje na temat wycofania wojsk z Afganistanu.

Firma British Steel, będąca własnością chińskiej firmy Jingye, poinformowała, że może zostać zmuszona do wyłączenia dwóch wielkich pieców ze względu na ich nieopłacalność, powołując się na warunki rynkowe, w tym cła i koszty związane ze spełnianiem przepisów ochrony środowiska.

Cła Trumpa na stal i aluminium stanowią kolejną porażkę dla British Steel

Agencja AP wskazała, że perspektywy finansowe British Steel uległy dalszemu pogorszeniu z powodu 25-procentowych ceł na stal i aluminium, nałożonych w marcu przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Związki zawodowe z zadowoleniem przyjęły decyzję o zwołaniu sesji parlamentarnej mającej na celu uratowanie huty i wyraziły optymizm, że rząd przejmie kontrolę nad zakładem. Wielka Brytania była kiedyś jednym z największych producentów stali na świecie , a po II wojnie światowej w brytyjskim sektorze stalowym zatrudnionych było ponad 300 000 osób. Obecnie przemysł ten stanowi zaledwie 0,1 procenta gospodarki kraju i zatrudnia około 40 000 pracowników, jak podaje AP.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga obsługi JavaScript w Twojej przeglądarce. Debata wyborcza. Czy sprzedaż alkoholu powinna zostać zakazana na stacjach benzynowych? Jakubiak: Problemem jest cena alkoholu na półce Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *