Podczas wizyty w stolicy Ukrainy niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock odrzuciła możliwość wznowienia projektu gazociągu Nord Stream 2, który miałby doprowadzić rosyjski gaz do Europy. Temat ten został niedawno poruszony przez Moskwę.
/ AFP
„Niewłaściwa decyzja dotycząca Nord Stream 2 kosztowała nas wiele” – stwierdziła Annalena Baerbock na konferencji prasowej u boku prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. „Ponieśliśmy straty w wysokości miliardów euro, co jasno pokazuje, że ten rurociąg nie może zostać reaktywowany” – zauważył ustępujący minister spraw zagranicznych Niemiec.
Niemiecki minister spraw zagranicznych o Nord Stream 2: „Ta decyzja jest w rękach Niemiec”
„To wybór, który należy do społeczeństwa niemieckiego, decyzja podjęta przez poprzedni rząd federalny pod przewodnictwem kanclerza socjaldemokratycznego Olafa Scholza, w całkowitej zgodzie” z partią konserwatywną, która odniosła zwycięstwo w wyborach parlamentarnych pod koniec lutego, podkreśliła Annalena Baerbock.
Reklama
Przesył gazu przez Nord Stream został całkowicie wstrzymany przez Rosję w sierpniu 2022 r. Dyskusja na temat potencjalnego ponownego uruchomienia gazociągu powróciła pośród niedawnych dialogów między Waszyngtonem a Kremlem dotyczących konfliktu na Ukrainie. Pojawiły się przesłanki, że Nord Stream 2 mógłby zostać potencjalnie uwzględniony w porozumieniu amerykańsko-rosyjskim, co umożliwiłoby wznowienie działalności gazociągu przy udziale amerykańskiego inwestora.
Przeczytaj także: Reaktywacja Nord Stream 2? „Całkowicie w złym kierunku”
We wrześniu 2022 r. rurociąg Nord Stream 1, wraz z przygotowywanym do uruchomienia rurociągiem Nord Stream 2, doznał uszkodzeń w wyniku dwóch eksplozji. Niemniej jednak jeden z rurociągów Nord Stream 2 pozostał nienaruszony i dostępny do ponownego użycia.
„Trwają dyskusje na temat Nord Stream”
26 marca rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow ogłosił negocjacje między Moskwą a Waszyngtonem w sprawie przywrócenia dostaw gazu ziemnego do Europy za pośrednictwem gazociągów Nord Stream. „Obecnie istnieją pewne rozbieżności, ale czy tylko USA i Rosja są zainteresowane normalizacją dostaw energii do Europy?” – powiedział szef rosyjskiego MSZ.
„Trwają dyskusje o Nord Stream. Bez wątpienia będzie to intrygujące, jeśli Amerykanie wykorzystają swoje wpływy w Europie i zmuszą ją do nieporzucania rosyjskiego gazu” – przekazał Ławrow rosyjskiej telewizji państwowej First Channel.
W Niemczech, gdzie gospodarka nadal zmaga się z problemami po dwóch latach recesji, pojawiły się apele o ponowne rozważenie projektu. „Słyszymy spekulacje od niektórych osób, ale nie są to wybitni niemieccy politycy; nie mają uprawnień do podejmowania kluczowych decyzji ekonomicznych i geostrategicznych” – wyjaśniła Baerbock. „Bezpieczeństwo Europy i stabilność gospodarcza są ze sobą głęboko powiązane” – dodała, zauważając, że była to jej dziewiąta wizyta na Ukrainie od rozpoczęcia szeroko zakrojonej ofensywy Rosji przeciwko temu krajowi.
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Wydarzenia 24