Cła odbijają się rykoszetem na Amerykanach, a nie tylko ceny towarów odczują ich skutki

Amerykańskie cła miały dotyczyć wyłącznie handlu towarami, jednak reperkusje przewrotu w polityce prezydenta Donalda Trumpa dotkną również usług biznesowych, czy to poprzez redukcję zamówień, czy zmiany w procesach decyzyjnych – ostrzega „Rzeczpospolita”. Podkreśla, że jedno na pięć centrów biznesowych albo posiada amerykański kapitał, albo angażuje się w projekty na rzecz Stanów Zjednoczonych.

Zdjęcie

Wojna celna uderzy nie tylko w towary ale też w centra usług biznesowych - ostrzega

Konflikt celny dotknie nie tylko towary, ale i centra obsługi biznesu – ostrzega „Rzeczpospolita” / 123RF/PICSEL Reklama

Współczesne usługi biznesowe opierają się głównie na outsourcingu – zatrudnianiu zewnętrznych firm do wykonywania zadań, funkcji, projektów lub procesów. Aby to ułatwić, powstały centra badawczo-rozwojowe, które świadczą różne usługi, w tym IT i procesy biznesowe.

Jedno na pięć centrów ma kapitał amerykański

W artykule podkreślono, że jednym z głównych sektorów przyciągających zagraniczne inwestycje są nowoczesne usługi biznesowe. Dane Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) wskazują, że w 2024 r. prawie połowa projektów, które otrzymały pozytywną decyzję inwestycyjną, pochodziła z tego sektora. „Polska coraz bardziej zaznacza swoją obecność na globalnej mapie nowoczesnych usług” – stwierdza w wywiadzie dla „Rz” Monika Grzelak, dyrektor departamentu wsparcia inwestycji w PAIH.

Reklama

Dariusz Kubacki, wiceprezes ABSL (Association of Business Service Leaders), wyjaśnia, że około 20 proc. centrów usług biznesowych w Polsce to podmioty z kapitałem amerykańskim lub oferujące usługi klientom ze Stanów Zjednoczonych. „W związku z tym mogą one odczuwać pośrednie skutki taryf na towary importowane do USA – ze względu na zmniejszenie zamówień, modyfikacje procesów decyzyjnych lub ograniczenia budżetowe klientów” – twierdzi Kubacki.

Przeczytaj: Na horyzoncie pojawiają się kolejne cła Trumpa, w tym na smartfony

Import do USA przewyższa eksport w styczniu

9 kwietnia wprowadzono selektywne cła skierowane do krajów, z którymi Stany Zjednoczone mają znaczne deficyty handlowe. Na produkty pochodzące z Unii Europejskiej nałożono dodatkowe cło w wysokości 20 procent.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w styczniu 2025 r. wartość polskiego eksportu do Stanów Zjednoczonych przekroczyła 4,2 mld zł, a import osiągnął poziom 7,7 mld zł. USA pozostają jednym z najważniejszych partnerów handlowych Polski. Wymiana handlowa obejmuje maszyny, urządzenia, motoryzację, meble i sprzęt AGD.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Ptasia grypa rozprzestrzenia się w Polsce. Komisja Europejska odpowiada Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *