Rząd planuje utworzyć Krajowy Rejestr Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK), gdzie zostaną wpisane zwierzęta urodzone już po wdrożeniu systemu – wynika z wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Za brak rejestracji zwierzęcia w terminie grozić będzie kara grzywny.
Będzie specjalny rejestr psów i kotów (Adobe Stock, nitka_zaplatana)
Projektowana ustawa przewiduje utworzenie Krajowego Rejestru Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK) prowadzonego w systemie teleinformatycznym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).
Ustawa wprowadza identyfikację i rejestrację:
- Obligatoryjnie wszystkich psów urodzonych po dniu wskazanym w komunikacie określającym dzień wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających rejestrację psów i kotów, w tym urodzonych przed tą datą, jeżeli są wprowadzane do obrotu lub zostały przyjęte do schroniska dla zwierząt albo w tym schronisku są utrzymywane;
- fakultatywnie innych psów i kotów na wniosek właściciela, o ile nie będą wprowadzane do obrotu lub nie będą przebywały w schronisku dla zwierząt.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Polak przejął firmę logistyczną od Niemców, która dziś generuje ponad 2 miliardy zł przychodów.
Identyfikację psa ma przeprowadzać się nie później niż podczas pierwszego obowiązkowego ochronnego szczepienia przeciwko wściekliźnie, a kota nie później niż przed ukończeniem 12. miesiąca życia.
Będą kontrole policji
Zgodnie z projektem, kontrolę oznakowania i rejestracji zwierząt będą mogli przeprowadzić funkcjonariusze policji, straży miejskiej i Inspekcji Weterynaryjnej. Kontrole mogą być przeprowadzane w zakresie niezbędnym do realizacji ich ustawowych zadań oraz w celu umożliwienia kontaktu z właścicielem psa lub kota, w szczególności w przypadku wyłapania zagubionego zwierzęcia.
Niedopełnienie obowiązku związanego z oznakowaniem i rejestracją psów i kotów będzie podlegało karze grzywny. Przewiduje się również upoważnienie pracowników Inspekcji Weterynaryjnej do wystawiania mandatów. Wpisu do systemu dokonywać będą lekarze weterynarii.
Zobacz także:
5000 zł kary za spacer z psem? Mandat może wystawić nie tylko policja
Posiadacz psa lub kota będzie mógł dokonać samodzielnie zmiany, wprowadzonego do KROPiK adresu, miejsca zamieszkania lub siedziby właściciela, a także samodzielnie wprowadzić datę śmierci psa lub kota albo informację o śmierci psa, lub kota, jeżeli data śmierci nie będzie mu znana.
Projektowane przepisy nie przewidują migracji danych z istniejących baz danych, z uwagi na brak możliwości zapewnienia odpowiedniej jakości tych danych.
Minister właściwy do spraw informatyzacji ogłosi komunikat określający dzień wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających rejestrację psów i kotów. Komunikat zostanie ogłoszony w terminie co najmniej trzech miesięcy przed dniem wdrożenia rozwiązań technicznych określonym w tym komunikacie.