AI na rynku pracy. Zagrożony co piąty pracownik w Polsce

Ponad 2 mln kobiet i grubo ponad 1,5 mln mężczyzn – w sumie ok. 3,6 mln pracujących Polaków powinna się obawiać nieuniknionych zmian związanych z rozwojem sztucznej inteligencji (AI). Nie miejmy złudzeń – wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) będzie miało duży wpływ na rynek pracy. Niektóre zadania zostaną uproszczone, a część zniknie w ogóle. Zawody specjalistyczne są najbardziej wystawione na działanie AI – przestrzega Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Zdjęcie

Zmiany na rynku pracy spowodowane ekspansją sztucznej inteligencji wydają się być nieuniknione. Kto straci etat? Zdj. ilustracyjne /123RF/PICSEL

Zmiany na rynku pracy spowodowane ekspansją sztucznej inteligencji wydają się być nieuniknione. Kto straci etat? Zdj. ilustracyjne /123RF/PICSEL Reklama

Finansiści, prawnicy, niektórzy urzędnicy państwowi, specjaliści ds. administracji, a nawet tak cenieni obecnie programiści – wszyscy oni powinni obawiać się nadejścia zmian, które niesie ze sobą upowszechnienie sztucznej inteligencji (AI). Polski Instytut Ekonomiczny przebadał, które zawody są najbardziej zagrożone. Wynik jest przygnębiający – zaliczają się do nich w szczególności te prace, które wymagają wyższych kwalifikacji. PIE zwraca uwagę, że nie mówimy tylko o finansistach, prawnikach czy programistach. O swoje kariery i stanowiska pracy powinni się obwiać także menedżerowie, sekretarki, a nawet… nauczyciele akademiccy.

Reklama

Dwadzieścia zawodów najbardziej zagrożonych przez sztuczną inteligencję

Wciąż nie wiemy, jaki finalnie będzie wpływ sztucznej inteligencji na nasze życie i czy AI nie będzie – w strachu przed społecznymi stukami – w jakiś sposób ograniczana. Mimo wszystko już można wymienić zawody najbardziej narażone na konkurencję AI. PIE w swoim raporcie sporządziło listę 20 zawodów o największej ekspozycji na działanie AI:

  • specjaliści ds. finansowych;
  • matematycy, aktuariusze i statystycy;
  • specjaliści z dziedziny prawa;
  • urzędnicy państwowi ds. nadzoru;
  • specjaliści ds. administracji i zarządzania;
  • analitycy systemów komputerowych i programiści;
  • sekretarki
  • kierownicy ds. sprzedaży, marketingu i rozwoju;
  • pracownicy ds. finansowo-statystycznych;
  • nauczyciele akademiccy;
  • inżynierowie (z wyłączeniem elektrotechnologii);
  • literaci, dziennikarze i filolodzy;
  • kierownicy ds. obsługi biznesu i zarządzania;
  • kierownicy ds. technologii informatycznych i telekomunikacyjnych;
  • specjaliści do spraw sprzedaży, marketingu i public relations;
  • specjaliści z dziedzin społecznych i religijnych;
  • średni personel do spraw finansowych;
  • specjaliści do spraw baz danych i sieci komputerowych;
  • bibliotekoznawcy, archiwiści i muzealnicy;
  • pracownicy obsługi biurowe.

Jeśli kogoś przeraża powyższa lista, spieszymy donieść, że wiele jeszcze może się zmienić wraz z rozwojem AI i regulacjami prawnymi, które będą jej towarzyszyć.

Kto może spać spokojnie? W tym przypadku głęboka wiedza nie pomaga

W dwudziestce zawodów najmniej narażonych na zagrożenie ze strony AI możemy przede wszystkim robotników. Będą wśród nich robotnicy wykonujący proste prace w przemyśle, budownictwie czy transporcie oraz robotnicy z branży górniczej. AI na rynku pracy nie zagraża także leśnikom, rolnikom i rybakom. 

O swoją pracę nie powinni się martwić również pracownicy kuchenni czy osoby sprzątające. Z badań wynika, że pracy nie powinno zabraknąć dla operatorów różnych maszyn, zwłaszcza tych pracujących w terenie, których zadania nie są rutynowe, czy wręcz powtarzalne.

Także nauczyciele szkół podstawowych czy średnich z oczywistych względów nie powinni bać się o pracę.

Kobiety bardziej narażone na utratę pracy przez AI niż mężczyźni

Kobiety w Polsce są bardziej narażone na zmiany w pracy spowodowane wprowadzaniem AI, niż mężczyźni – wynika z badań PIE.

„W grupie 20 grup zawodów najbardziej narażonych na zmiany związane z wprowadzeniem AI pracuje aż 28 proc. wszystkich zatrudnionych w Polsce kobiet i 17 proc. mężczyzn – wylicza Polski Instytut Ekonomiczny.

Przyczyny wydają się proste: kobiety rzadziej podejmują się prac fizycznych i częściej są lepiej wykształcone od mężczyzn – pracują więc w zawodach mocniej wystawionych na wykorzystanie AI.

Na początek AI najbardziej uderzy w sektory finansowy i ubezpieczeniowy

PIE wskazuje, że sektor działalności finansowej i ubezpieczeniowej wykazuje najwyższą ekspozycję na AI. Wiąże się to z dużą ilością informacji przetwarzanych w obu branżach.

Sektor rolnictwa, leśnictwa, łowiectwa i rybactwa odnotowuje najniższą ekspozycję na AI, co sugeruje, że jest on najmniej dotknięty przez rozwój tych technologii. Podobnie niski poziom ekspozycji można zauważyć w działalności gastronomicznej i zakwaterowaniu oraz w budownictwie – konkluduje PIE.

Niewątpliwie, wyższą elastyczność na rynku pracy (tej eksponowanej na wpływ AI) zachowają osoby o sporych kompetencjach cyfrowych. Polska wciąż nie należy do europejskich prymusów.

Wykres. Odsetek osób, których umiejętności cyfrowe są na poziomie podstawowym lub wyższym w 2023 r. w państwach UE

Zdjęcie

/

/

Które regiony kraju są najbardziej narażone na wpływ AI na rynek pracy?

Okazuje się, że pracownicy w województwie mazowieckim są najsilniej narażeni na oddziaływanie AI, co wynika z koncentracji zawodów specjalistycznych.

Województwa małopolskie, dolnośląskie, pomorskie i śląskie również wykazują wysoką ekspozycję na działanie AI (duże aglomeracje miejskie, które koncentrują działalność firm i instytucji korzystających z zaawansowanych technologii).

Z kolei województwa lubelskie, podlaskie, świętokrzyskie i kujawsko-pomorskie mają najniższe wskaźniki w Polsce (struktura zatrudnienia podpowiada, że ekspozycja na działanie AI będzie tam najmniejsza.

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polska firma rodzinna podbija Europę. „Eksportujemy do 26 krajów” INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *