Dziś Rafał Trzaskowski otwarcie skrytykował prezesa NBP i przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej Adama Glapińskiego za niechęć do obniżania stóp procentowych. Uważa, że szef NBP powstrzymuje się od tego działania z powodów politycznych.
Na początku marca Rada Polityki Pieniężnej (RPC) podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie po raz 16. z rzędu. Ostatnia obniżka stóp procentowych miała miejsce w październiku 2023 r., a od tego czasu podstawowa stopa referencyjna utrzymywana jest na poziomie 5,75%.
Trzaskowski ostro krytykuje Glapińskiego w sprawie stóp procentowych
Działania Rady Polityki Pieniężnej, a konkretnie jej przewodniczącego Adama Glapińskiego, były przedmiotem krytyki ze strony kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego podczas spotkania z przedsiębiorcami zrzeszonymi w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Polsce (AmCham). Prezydent Warszawy stwierdził, że stopy procentowe „powinny być niższe”, stwierdzając, że obecne stopy utrudniają możliwości inwestycyjne.
– Paradoksem jest, że przy inflacji na poziomie 20 proc. prezydent (Glapiński – red.) obniżył stopy procentowe, a teraz nie chce tego zrobić z powodów politycznych, co – jak wszyscy wiemy – niestety ogranicza możliwości inwestycyjne – stwierdził Trzaskowski, o czym informuje portal 300polityka.pl.
Ostatnio potencjalny moment obniżek stóp procentowych stał się tematem publicznej dyskusji wśród członków Komisji Polityki Pieniężnej.
Henryk Wnorowski w wywiadzie dla Reutersa stwierdził, że Rada Polityki Pieniężnej może dokonać obniżek stóp procentowych na początku trzeciego kwartału po opublikowaniu nowej prognozy inflacji, która spodziewana jest w lipcu.
– Na chwilę obecną, biorąc pod uwagę względną poprawę mojej oceny w porównaniu z odczytem z lutego w stosunku do prognozy z marca, wolałbym, aby nastąpiło to bliżej początku trzeciego kwartału niż pod jego koniec – wskazał członek RPP.
Wnorowski podkreślił, że początkowy moment obniżek stóp procentowych ma większe znaczenie niż skala tych obniżek. Uważa, że nie będzie konieczności, aby te dostosowania przekroczyły standardowy minimalny wzrost o 25 punktów bazowych.
Inny członek RPP, prof. Przemysław Litwiniuk, wyraził w wywiadzie dla RMF FM, że nie można wykluczyć możliwości obniżek stóp procentowych przed wakacjami. Wyraził opinię, że „można spodziewać się stopniowej obniżki stóp procentowych”. – Ostatnie tygodnie przyniosły bogactwo informacji, które zmuszają nas do rewizji naszych perspektyw na przyszłość – zauważył prof. Litwiniuk.