Tydzień wcześniej Rafał Trzaskowski, a dziś Karol Nawrocki, wezwali Radę Polityki Pieniężnej do obniżenia stóp procentowych. Na razie nie wydaje się prawdopodobne, aby Rada przyjęła w tej sprawie korzystny wynik.
Dwudniowa sesja Rady Polityki Pieniężnej (RPC) ma rozpocząć się we wtorek. Wszystko wskazuje na to, że grupa kierowana przez prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP), Adama Glapińskiego, zdecyduje się utrzymać obecne stopy procentowe po raz 17. z rzędu, co z pewnością rozczaruje kredytobiorców.
Nawrocki opowiada się za obniżką stóp procentowych
Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta wspierany przez Prawo i Sprawiedliwość, apelował o obniżenie stóp procentowych. „Konieczne jest, aby Polacy w końcu doświadczyli obniżonych rat kredytów. Dlatego wzywam Radę Polityki Pieniężnej do obniżenia stóp procentowych. To działanie przyniosłoby ulgę milionom kredytobiorców” — stwierdził Nawrocki w filmie udostępnionym w mediach społecznościowych.
W dalszej części swojego przesłania kandydat na prezydenta podkreślił, że członkowie MPC wybrani przez obecną koalicję rządzącą poparli wyższe stopy procentowe. „To źle pomyślana strategia; w tych trudnych czasach raty pożyczek powinny być znacznie niższe” – zauważył Nawrocki.
W zeszłym tygodniu Rafał Trzaskowski zwrócił się bezpośrednio do Adama Glapińskiego z apelem o konieczność obniżenia stóp procentowych. Podczas spotkania z przedsiębiorcami zrzeszonymi w American Chamber of Commerce in Poland (AmCham) kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta podkreślił, że obowiązujące stopy procentowe utrudniają perspektywy inwestycyjne.
– Paradoksem jest to, że przy inflacji na poziomie 20 proc. prezydent (Glapiński – red.) obniżył stopy procentowe, a teraz nie chce tego zrobić z powodów czysto politycznych, co niestety ogranicza możliwości inwestycyjne – powiedział Trzaskowski.
Czy są możliwe obniżki cen w okresie świątecznym?
Warto przypomnieć, że Rada Polityki Pieniężnej ostatnio obniżyła stopy procentowe w październiku 2023 r., tuż przed wyborami parlamentarnymi. Od tego czasu główna stopa referencyjna utrzymuje się na stabilnym poziomie 5,75%.
Ostatnio członkowie MPC publicznie rozważali moment wszelkich potencjalnych obniżek stóp procentowych. W wywiadzie dla Reuters Henryk Wnorowski wspomniał, że MPC może rozważyć obniżenie stóp na początku trzeciego kwartału po opublikowaniu nowej prognozy inflacji przewidywanej na lipiec.
– Obecnie, biorąc pod uwagę względną poprawę mojej oceny danych z lutego w porównaniu z prognozą z marca, wolałbym, aby jakiekolwiek obniżki nastąpiły bliżej początku trzeciego kwartału niż pod jego koniec – stwierdził członek RPP.
Wnorowski podkreślił, że rozpoczęcie obniżek stóp procentowych jest ważniejsze niż ich skala, twierdząc, że te dostosowania nie muszą przekraczać standardowego minimalnego wzrostu o 25 punktów bazowych.
Inny członek RPP, prof. Przemysław Litwiniuk, w wywiadzie dla RMF FM stwierdził, że możliwości obniżek stóp procentowych przed wakacjami „nie można zignorować”. Uważa, że „można spodziewać się stopniowego obniżania stóp procentowych”.