Chociaż pensje w Polsce znacznie wzrosły, wielu pracowników nadal uważa, że ich zarobki są niewystarczające w stosunku do ich zaangażowania i obowiązków – jak wskazują badania SD Worx. To nastawienie nie jest wyjątkowe dla nas.
Międzynarodowe badanie „HR & Payroll Pulse Europe 2025” przeprowadzone przez SD Worx ujawnia, że połowa polskich pracowników (50,9%) uważa, że są niedopłacani za wykonywaną pracę. Odzwierciedla to sytuację pracowników w całej Europie, gdzie 49% respondentów wyraziło podobne poglądy.
Tylko 46,3% polskich pracowników uważa, że ich wynagrodzenie jest sprawiedliwe w porównaniu do ich kolegów na podobnych stanowiskach w organizacji (42,2% wśród Europejczyków).
Czy Polacy odczuwają wzrost płac?
Badacze powołują się na najnowsze statystyki Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), z których wynika, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu br. wyniosło 9045,11 zł, co oznacza wzrost o 9,3% w porównaniu z kwietniem 2024 r. Mimo to znaczna liczba pracowników w Polsce nadal uważa, że ich wynagrodzenie nie jest adekwatne do podejmowanych wysiłków i obowiązków.
– Zauważamy, że rosnące wynagrodzenia nie zawsze prowadzą do większego zadowolenia pracowników. Wielu z nich oczekuje nie tylko wyższych wynagrodzeń, ale także większej przejrzystości polityki płacowej i uznania ich wkładu w rozwój firmy. Pracodawcy muszą skupić się na tych czynnikach, aby skutecznie przyciągać i zatrzymywać talenty, a także poprawić komunikację dotyczącą całkowitego wynagrodzenia, które często przekracza kwotę widoczną na pasku płacowym – wyjaśnia Paulina Zasempa, People Country Lead w SD Worx Poland.
Badania wskazują, że 58,3% polskich firm pracuje nad zwiększeniem przejrzystości wynagrodzeń, a 52% podejmuje działania mające na celu zniwelowanie różnic płacowych w swoich organizacjach.
– To budujące, że ponad połowa polskich firm już podejmuje kroki w celu naprawienia rozbieżności płacowych. To nie tylko pozytywna zmiana, ale także wyróżnia każdego postępowego pracodawcę. Biorąc pod uwagę obecny wysoki wskaźnik rotacji pracowników i liczbę utalentowanych osób, które wykazują chęć zmiany pracy, priorytetowe traktowanie sprawiedliwego, uczciwego i przejrzystego wynagrodzenia jest niezbędne do stworzenia inkluzywnego i atrakcyjnego miejsca pracy – podsumowuje Paulina Zasempa.
Międzynarodowe badanie „HR & Payroll Pulse Europe 2025” zostało przeprowadzone przez firmę SD Worx wśród 5625 menedżerów ds. HR i 16 000 pracowników z 16 krajów europejskich.