Nowe dane o wynagrodzeniach w Polsce. Średnia krajowa idzie mocno w górę

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2023 r. wyniosło 7544,98 zł, co oznacza wzrost o 12,8 proc. rdr – podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze rdr spadło o 0,1 proc. rdr. i wyniosło 6494,1 tys. etatów. Zdjęcie

GUS podał najnowsze dane dotyczące wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw w Polsce /123RF/PICSEL

GUS podał najnowsze dane dotyczące wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw w Polsce /123RF/PICSEL

Reklama

W ujęciu miesiąc do miesiąca, wynagrodzenia wzrosły o 2,2 proc. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w ujęciu mdm pozostało bez zmian.

„W październiku 2023 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło nominalnie w stosunku do września 2023 r. o 2,2 proc. Wzrost ten spowodowany był m.in. wypłatami premii kwartalnych, motywacyjnych, uznaniowych, nagród jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń)” – napisał GUS w komunikacie.

Zdaniem ekonomistów ING BSK, październikowe dane pokazują, że rynek pracy w Polsce wręcz bardzo dobrze zniósł spowolnienie koniunktury. Są one również korzystnym punktem wyjścia do odbicia PKB.

Rozwiń

Ekonomista Daniel Kostecki zauważył z kolei, że mamy do czynienia z największym realnym wzrostem wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw od lutego 2019 r.

Rozwiń

Komu wynagrodzenia rosły najmocniej?

Największy nominalny wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w stosunku do poprzedniego miesiąca wystąpił w sekcji Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo (o 31,6 proc)” – dodał GUS. „Znaczny wzrost odnotowano również w sekcji Górnictwo i wydobywanie (o 30,9 proc.), w której jednocześnie w październiku wystąpiła najwyższa wartość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (13910,71 zł). Najniższą wartość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia zanotowano, podobnie jak w poprzednich miesiącach, w sekcji Zakwaterowanie i gastronomia (5384,21 zł).”

Ekonomiści Banku Millennium w swoim porannym raporcie pisali, że spodziewają się wzrostu wynagrodzeń o 11,4 proc. po wzroście o 10,3 proc. rdr odnotowanym we wrześniu. Jak zauważyli, dynamika płac w sektorze przedsiębiorstw nadal znacząco przewyższa wartości zgodne z celem inflacyjnym Rady Polityki Pieniężnej. „Jest to zgodne z obrazem rynku pracy w ostatnich miesiącach, a dane powinny wspierać scenariusz stabilnych stóp proc. co najmniej do marca” – dodali. Z kolei analitycy Santander BP spodziewali się, że dane z rynku pracy wskażą na stabilizację zatrudnienia przy wzroście wynagrodzeń o około 12,0 proc. rdr.

Wzrost płac przegania wzrost cen

Pracownicy w sektorze przedsiębiorstw już od wielu miesięcy mogą cieszyć się wzrostem wynagrodzeń. W lutym poziom średniej pensji w sektorze przedsiębiorstw przekroczył 7 tys. zł brutto, zaś w czerwcu dynamika wzrostu wynagrodzeń była wyższa niż wskaźnik inflacji.

W październiku, wg ostatecznych danych GUS, inflacja w Polsce wyniosła 6,6 proc. w ujęciu rdr, co oznacza, że i w ubiegłym miesiącu pensje rosły znacznie szybciej niż ceny.

Dane GUS dotyczą firm, w których pracuje co najmniej 10 osób. Badanie nie obejmuje m.in. administracji publicznej, edukacji, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej.  

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Gwiazdowski mówi Interii. Odc. 55: Sąd Najwyższy poszedł pod prąd. Co oznacza wolta neo-sędziów? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *