Obniżka stóp procentowych. Komentarze ekspertów do decyzji MPC

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe. Choć może to prowadzić do niższych kosztów pożyczek, pożyczkobiorcy nadal stają przed różnymi wyzwaniami, jak zauważył ekspert.

W środę 7 maja Rada Polityki Pieniężnej (MPC) podjęła istotną decyzję dotyczącą stóp procentowych. Po dwudniowej sesji MPC zdecydowała się obniżyć stopy o 50 punktów bazowych.

– Obniżka stóp procentowych to dobra wiadomość dla kredytobiorców – spłaty kredytów mogą się zmniejszyć. Należy jednak pamiętać, że rzeczywisty wpływ tych zmian będzie odczuwalny z opóźnieniem – na przykład kredyty hipoteczne powiązane ze stawką WIBOR 3M lub 6M zareagują dopiero wraz z kolejną aktualizacją wskaźnika – stwierdza Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w inFakt, w wywiadzie dla „Wprost”.

Czym są stopy procentowe?

To pierwsza obniżka stóp procentowych od października 2023 r., kiedy MPC ostatnio dokonała obniżki. Obecne stopy procentowe wynoszą:

  • Stopa referencyjna: 5,25 proc. w skali roku,
  • Oprocentowanie kredytu lombardowego: 5,75 procent w skali roku,
  • Oprocentowanie depozytów: 4,75 procent w skali roku,
  • Stopa redyskonta weksli: 5,30 proc. w skali roku,
  • Stopa dyskontowa weksli: 5,35 procent w skali roku.

Obniżki stóp procentowych – raty leasingowe spadną

Na decyzji MPC skorzysta również wiele przedsiębiorstw.

– Dla wielu przedsiębiorców może to również oznaczać, że raty leasingowe będą niższe, jeśli będą oparte na zmiennej stopie procentowej. Spadek stóp ma też swoją negatywną stronę – depozyty i oszczędności będą mniej dochodowe. Ten trend jest już widoczny w ofertach bankowych, a także w majowych obligacjach – tłumaczy Piotr Juszczyk.

Obniżki stóp procentowych – pożyczki pozostają drogie

Mimo to, jak wskazuje ekspert, poziom kredytów nadal utrzymuje się na niepokojąco wysokim poziomie.

– Mimo obniżek, kredyty hipoteczne nadal należą do najdroższych w Europie i powinniśmy rozważyć jak najszybszą rewizję warunków ich oprocentowania. Zapewni to kredytobiorcom ochronę przed nieprzewidzianymi skokami w przyszłości – zauważa Juszczyk.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *