W czasach PRL-u dostęp do większości artykułów spożywczych był mocno ograniczony. Na sklepowych półkach gościł głównie ocet. Gospodynie wspinały się na wyżyny kulinarnej kreatywności, by zapewnić rodzinie pożywny posiłek. Doskonale wywiązywały się z tego zadania. W kilka minut potrafiły wyczarować coś pysznego. Zupa mleczna jest tego najlepszym przykładem. Powstaje z paru prostych składników, a jednak zachwyca smakiem. Zobaczcie, jak ją przyrządzić.
Jak zrobić zupę mleczną z czasów PRL-u?
Do przygotowania tej zupy mlecznej potrzebujecie tylko 4 składników – jajka, mleka, mąki pszennej oraz przypraw. Przyda się sól lub cukier. Pierwszy z wymienionych dodatków pozwoli wam stworzyć wytrawną wersję śniadaniowego przysmaku, a drugi – jego słodką odsłonę.
Przepis: Zupa mleczna z czasów PRL-u
To doskonała propozycja na śniadanie.
KategoriaZupaRodzaj kuchniTradycyjnaCzas przygotowania20 min.Liczba porcji4
Składniki
- 3 szklanki mleka
- 2 jajka
- 50 g mąki pszennej
- przyprawy
Sposób przygotowania
- Szykowanie kluseczkówWybijcie jajka do miski i połączcie je z mąką. Najlepiej zrobić to za pomocą blendera, ale możecie też użyć rózgi kuchennej. Ciasto powinno mieć gęstą konsystencję.
- Robienie zupyW rondelku zagotujcie mleko. Do gotującego się mleka powoli wylewajcie ciasto na kluseczki. Nie mieszajcie go od razu. Poczekajcie aż napęcznieje i zmieni swoją strukturę. Powinno urosnąć i nabrać puszystości. Gdy tak się stanie, pogotujcie mleko jeszcze przez chwilę (około półtorej minuty). Potem zdejmijcie garnek z palnika i doprawcie zupę.
Rada: Jeśli nie macie pod ręką mleka, możecie użyć napoju roślinnego. To rozwiązanie sprawdzi się również w przypadku osób z nietolerancją laktozy.
Przygotowanie zupy mlecznej – wskazówki
Zupa mleczna z czasów PRL-u to bardzo proste danie, które nie sprawia dużych trudności w przygotowaniu. Jeśli jednak rano nie macie zbyt wiele czasu, możecie zrezygnować z samodzielnego robienia kluseczków i postawić na zwykły makaron lub ryż. Pamiętajcie też, że zupa najlepiej smakuje na ciepło. Nie warto więc zbyt długo zwlekać z jej podaniem. Słodka wersja przysmaku. Doskonale komponuje się nie tylko z cukrem, ale również z cynamonem. Warto włączyć tę przyprawę do diety, bo ma wiele cennych właściwości. Jest znacznie zdrowsza niż tradycyjny biały cukier. Wpływa pozytywnie na pracę układu pokarmowego. Przyspiesza metabolizm i usuwanie toksyn z organizmu. Poza tym zwalczy szkodliwy wpływ wolnych rodników i obniża ciśnienie tętnicze krwi.