Odwiedzić Sardynię i skorzystać z trzech darmowych noclegów – to pomysł lokalnej fundacji, którego celem jest zachęcenie do odwiedzenia tej włoskiej wyspy. Oferta ma jednak określone warunki. Chętni do skorzystania z niej mogą mieć najwyżej 35 lat i przez co najmniej trzy dni zwiedzać górniczy szlak Santa Barbara (Świętej Barbary) położony na południowym zachodzie Sardynii.
/ Jon Ingall /123RF/PICSEL
W 2023 r. śródziemnomorską Sardynię odwiedziło 14,6 miliona turystów – o prawie 8 milionów więcej niż przed pandemią. Jednak zdecydowana większość wypoczywała na północy wyspy, m.in. w rejonie miasteczka Stintino, którego plaże są uważane za jedne z najpiękniejszych we Włoszech.
Skusić lubiących spacery
Turyści zwykle omijają południe Sardynii. Tam właśnie biegnie liczący 500 km górniczy szlak Santa Barbara. Trasa wiedzie w głębi lądu, ale też wzdłuż wybrzeża, przecina winnice i stanowiska archeologiczne. Wyjątkowymi miejscami wycieczki są: jaskinia San Giovanni Domusnovas, wydmy Piscinas i wapienny klif Pan di Zucchero. Całość podzielono na 30 etapów po około 16 kilometrów każdy.
Reklama
Aby skorzystać z oferty i otrzymać vouchery uprawniające do darmowych noclegów, należy spełnić określone wymagania. Przede wszystkim mieć najwyżej 35 lat.
„Jeśli masz mniej niż 35 lat i szukasz niesamowitej podróży bez rozbijania banku, to jest dla Ciebie!” – czytamy na stronie Fundacji Cammino Minerario di Santa Barbara (CMSB). Tam też można dokonać rezerwacji trzech bezpłatnych noclegów a przy okazji poznać szczegóły wybranego odcinka trasy. Ostatnim wymogiem jest zakup za 5 euro (około 22 zł) karnetu turystycznego fundacji CMSB.
Za darmo, ale poza sezonem
Oferta nie obejmuje najcieplejszych miesięcy w roku i w szczycie sezonu jest zawieszona. Bezpłatne noclegi będzie można rezerwować od 15 września do 15 grudnia, a potem od 15 stycznia do 15 czerwca 2025 r. Na chętnych czekają pensjonaty, schroniska, pola namiotowe, domy wakacyjne i hoteliki. Pomysłodawcy inicjatywy argumentują, że chcą „odzsezonowić turystykę”, zachęcić do przyjazdów przez cały rok, a przede wszystkim wtedy, kiedy nie ma tłoku.
Południowo-zachodnia Sardynia, historycznie związana z przemysłem wydobywczym, próbuje przekształcić się w rejon turystyczny. Inicjatywa „Chodźmy na Cammino” (Let’s Go in Cammino) wspiera lokalne firmy z branży hotelarsko-gastronomicznej, a także promuje zrównoważoną turystykę. „Ten rodzaj turystyki pozwala odwiedzającym na głęboki kontakt z naturą i lokalną kulturą, przyczyniając się do dobrobytu gospodarczego społeczności” – argumentują pomysłodawcy.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL