W środę nad ranem zmarła Halina Bortnowska, filozofka, teolożka, współzałożycielka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, działaczka ruchu ekumenicznego.
Halina Bortnowska
Halina Bortnowska była absolwentką wydziału filozofii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Była wieloletnią redaktorką miesięcznika „Znak”, jej publikacje pojawiały się m.in. w ”Tygodniku Powszechnym„ i ”Gazecie Wyborczej”.
Śmierć cenionej publicystki i animatorki życia społecznego potwierdziła Helsińska Fundacja Praw Człowieka, którą współzałożyła w 1989 roku i której przewodniczyła w latach 2007-2012. Przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej pracowała w Fundacji „Polska w Europie”. Współzałożycielka Stowarzyszenia Przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii „Otwarta Rzeczpospolita”.
W latach 1967-1982 Halina Bortnowska uczestniczyła w pracach Światowej Rady Kościołów. To z jej inicjatywy upamiętniono ofiary getta Warszawskiego, Jedwabnego i Srebrenicy.
„Była głosem przemawiającym wielokrotnie w obronie ludzi marginalizowanych, pogardzanych, atakowanych. Pamiętam jej powiedzenie – że nie należy żyć tylko „z ręki do ust”. Żyła długo, bo była potrzebna, żeby przypominać tę prostą prawdę. Zmarła 19 czerwca w wieku 92 lat” – pisze poeta i publicysta Wojciech Bonowicz, współpracownik „Tygodnika Powszechnego”, w którym publikowała Halina Bortnowska.
Halina Bortnowska i jej wkład w dziennikarstwo młodych
Halina Bortnowska prowadziła warsztaty dziennikarskie, podczas których promowała światowe standardy tego zawodu – Warsztatów Dziennikarskich Młodych „Polis”, Prowadziła też pismo o tej samej nazwie „Polis – pisma o sztuce życia publicznego”.
Ruch hospicyjny
Halina Bortnowska współtworzyła w Polsce ruch hospicyjny, dzięki jej staraniom powstało pierwsze hospicjum w Polsce, w Nowej Hucie. Terminalnie chorzy pacjenci byli bohaterami jej książki „Sens choroby, sens śmierci, sens życia, opublikowanej przez „Znak”.