Nowe Paczkomaty InPost. Pilotaż w dwóch polskich miastach

InPost wprowadza na rynek nowy model Paczkomatów. Urządzenia są wyposażone w panele fotowoltaiczne i magazyny energii, dlatego można je stawiać w dowolnym miejscu, niezależnie od dostępności przyłącza elektrycznego. Pilotaż innowacyjnych maszyn ruszył w Gdańsku oraz w Krakowie. Na rynkach europejskich są one testowane w Wielkiej Brytanii i we Włoszech, a wkrótce też we Francji. Zdjęcie

Nowe paczomaty InPostu są zasilane bateriami słonecznymi /123RF/PICSEL

Nowe paczomaty InPostu są zasilane bateriami słonecznymi /123RF/PICSEL Reklama

Z pozoru nowa maszyna w niczym nie różni się od pozostałych. Zachowano w niej wszystkie funkcje standardowego urządzenia. Wprowadzono natomiast dodatkowe opcje pozwalające na ograniczenie zużycia energii. „Na przykład oświetlenie maszyny po zmierzchu zmniejsza się do 30 proc. swojej mocy, a w godzinach nocnych, gdy użytkowanie jest znikome, paczkomat może w pełni je wyłączyć” – informuje Interię InPost.

Panele fotowoltaiczne na Paczkomatach

Nowe paczkomaty posiadają na dachu panele fotowoltaiczne. Są też wyposażone w magazyn energii, który pracuje nawet w ujemnych temperaturach. „Zastosowanie wbudowanej baterii umożliwia umieszczenie paczkomatu w dowolnym miejscu, niezależnie od dostępu do sieci zasilania” – opisuje biuro prasowe InPost. Jeśli zabraknie słońca, urządzenia będą zasilane ze stawianych w ramach pilotażu „maszyn matek”. Są one podłączone do sieci energetycznej i mają funkcję ładowania baterii zasilających paczkomaty w przypadku złych warunków pogodowych.

Reklama

W ramach pilotażu, w Polsce ustawiono już dziewięć nowych urządzeń – w Krakowie oraz w Gdańsku. Pod koniec maja zostały oddane do użytku trzy maszyny we Florencji, „gdzie jak dotąd – podkreśla InPost – nie było potrzeby wymiany baterii”. W Londynie testy przeprowadzane są na dwóch maszynach. W czerwcu pilotaż ma wystartować we Francji – w okolicy miasta Lille planowane jest uruchomienie dziewięciu paczkomatów napędzanych energią słoneczną.

Część strategii dekarbonizacji

Nowy rodzaj urządzeń jest częścią prowadzonej przez Grupę InPost strategii dekarbonizacji. Jest ona jedną z siedmiu firm w globalnym sektorze logistycznym realizujących plan, którego celem jest pełna redukcja emisji CO2 do 2040 roku. Grupa inwestuje też w rozwój elektromobilności w zakresie floty i ładowarek elektrycznych. „Ślad węglowy dostaw do urządzenia Paczkomatu generuje nawet do 98 proc. mniej emisji CO2 na ostatniej mili w porównaniu z dostawą InPost do domu” – czytamy w komunikacie grupy. 

W Polsce, pod koniec 2023 r., spółka posiadała ponad 21,7 tysiąca Paczkomatów. W I kwartale tego roku, we wszystkich krajach łącznie, 37 703 urządzenia. W pierwszych trzech miesiącach roku przychody InPostu wyniosły 2,43 mld zł. – o 21,5 proc. więcej r/r. W 2023 roku na wszystkich rynkach liczba obsłużonych przez InPost paczek przekroczyła 892 mln.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Szczerze o pieniądzach”: Sztuka inwestowania Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *