Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, wprowadzającą wakacje składkowe – poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Ustawa umożliwia przedsiębiorcy zawieszenie płatności ubezpieczeń społecznych na jeden miesiąc. „Wakacje od ZUS” wejdą w życie 1 listopada 2024 roku.
Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą "Wakacji od ZUS" (PAP, Andrzej Jackowski)
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. To oznacza, że „Wakacje od ZUS” wejdą w życie od 1 listopada – przekazała na portalu X Małgorzata Samborska, doradca podatkowy.
Składki za 1 m-c wakacji będą sfinansowane z budżetu państwa i zwolnione z PIT, więc przedsiębiorca nie potraktuje tych składek jako „nieodpłatne świadczenie”. Jednocześnie przedsiębiorca, który ich nie zapłaci, nie pomniejszy podstawy opodatkowania o zapłacone składki, więc zapłaci wyższy podatek PIT w stosunku do miesiąca „standardowego” przy takich samych dochodach – wyjaśniła Samborska na portalu X.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Otwarcie Shein w Polsce. Kolejki przed kontrowersyjnym sklepem
Kto może skorzystać z „Wakacji od ZUS”?
Aby skorzystać z wakacji, przedsiębiorca będzie musiał złożyć wniosek do ZUS-u w miesiącu poprzedzającym wybrany przez siebie miesiąc. Z rozwiązania będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, objęci ubezpieczeniem społecznym, którzy zatrudniają do 10 osób (licząc z przedsiębiorcą włącznie) i których przychody roczne nie przekroczyły w ciągu ostatnich dwóch lat 2 mln euro.
Z wakacji nie będą mogły korzystać osoby, które prowadzą firmę i wykonują działalność na rzecz poprzedniego pracodawcy. Poza tym wakacje będą wliczane do pomocy de minimis, więc ci, którzy przekroczą limit, również nie będą mogli skorzystać z jednomiesięcznej ulgi w opłacaniu składek.
Zobacz także:
Wakacje od ZUS. Sejm skierował projekt ustawy do Komisji
Zgodnie z ustawą, budżet będzie refundować składki na ubezpieczenia społeczne, co będzie kosztować 1,64 mld zł. Składki na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy nie będą refundowane.
Korzystając z wakacji przedsiębiorca nie będzie musiał zawieszać działalności. Oznacza to, że w danym okresie nadal będzie mógł m.in. uzyskiwać z niej przychody (roczne przychody nie mogą przekroczyć 2 mln euro), czy wystawiać faktury.