Najnowsze badania nie napawają optymizmem. Przeciętnemu Polakowi brakuje dziś aż dwóch zębów, a co piąty z nas nie ma jedynki, dwójki lub trójki. Braki w uzębieniu to dla wielu nie tylko powód do wstydu, ukrywanie swojego uśmiechu i problemy z wyraźną mową, ale również początek szeregu chorób atakujących cały organizm.
W gabinetach stomatologicznych pojawia się coraz więcej osób, u których bezzębie skutkuje problemami gastrycznymi, niedoborami minerałów oraz wysuwaniem się przeciwstawnych zębów w szczęce. Co leży u podstaw licznych ubytków w jamie ustnej? Która z metod leczenia jest obecnie najbardziej skuteczna?
Przyczyny bezzębia – winna jest wyłącznie nieodpowiednia higiena?
Bezzębie to złożony problem, u którego przyczyn leży wiele czynników. Duża część chorych traci zęby na skutek agresywnej chorobę przyzębia. Ten specyficzny rodzaj zapalenia rozpoczyna się już u młodych dorosłych i charakteryzuje szybką utratą przyczepu łącznotkankowego oraz kości wyrostka zębodołowego.
Konsekwencją choroby jest rozchwianie oraz przedwczesna utrata zębów. Inną z przyczyn bezzębia jest nieprawidłowo przeprowadzone leczenie endodontyczne, które spowodowało poważne stany zapalne. Z problemem borykają się również nałogowi palacze i osoby, u których jeszcze w okresie dziecięcym nie przykładano wagi do odpowiedniej higieny jamy ustnej. Utrata zębów u wielu pacjentów jest również efektem predyspozycji genetycznych. Bezzębie to więc nie tylko nieodpowiednia higiena, ale także szereg chorób, na które pacjenci nie mają wpływu.
Czy protezy to najlepsze rozwiązanie problemu bezzębia?
Do dziś najczęściej stosowaną metodą maskowania bezzębia są ruchome protezy. Niestety, to rozwiązanie niezwykle często powoduje problemy zdrowotne oraz m.in. utrudnia odbieranie bodźców smakowych. Problem stanowi również długi proces adaptacji chorych do zmian w jamie ustnej. Ruchome protezy z czasem stają się łamliwe i powodują odleżyny na dziąsłach. Proteza utrudnia również proces odżywiania kości, co prowadzi do jej postępującego zaniku.
Implanty przywracają zdrowy uśmiech
Postęp technologiczny w dziedzinie stomatologii otwiera alternatywne ścieżki dla ruchomych protez. Aktualnie najbardziej skutecznym, bezbolesnym i niepowodującym dodatkowych dolegliwości rozwiązaniem jest leczenie implantologiczne. Doktor Barbara Sobczak, autorka najnowszego protokołu leczenia implantologicznego Sobczak Concept® od lat przywraca pacjentom zdrowy uśmiech i likwiduje szkody, które przez lata wyrządziło bezzębie. Wspomniane leczenie implantologiczne odbywa się w zaledwie kilka godzin i bazuje na komputerowym planowaniu z wykorzystaniem drukarek 3D i 5-osiowych frezarek Full HD. Leczenie odbywa się w pełnym komforcie dla pacjenta, dzięki czemu już tego samego dnia może wrócić do domu z „trzecimi zębami”, bez redukcji kości i sztucznych dziąseł.
Alarmujący stan uzębienia Polaków to sygnał dla wielu z nas, jak istotne jest dbanie o higienę jamy ustnej. Bezzębie to problem, który wciąż przypisywany jest osobom w starszym wieku. Niestety, dolegliwość ta dotyka coraz więcej młodych osób, istotnie wpływając na jakość ich życia. Ruchome protezy, wciąż stosowane w leczeniu bezzębia, nie zawsze są skuteczne i zamiast rozwiązania problemu, generują więcej zdrowotnych uszczerbków. Na szczęście. dzięki postępowi technologicznemu, wielu pacjentów ma obecnie szansę na bezbolesny powrót do utraconego uśmiechu. W pełni cyfrowa metoda leczenia implantologicznego Sobczak Concept® jest alternatywą dla protez, które nieodpowiednio dopasowane, łamliwe i powodujące odleżyny, stopniowo mogą prowadzić nawet do zaniku nieodżywionej kości.