Lidl wstawia do sklepów automaty. Klienci biorą z nich pieniądze na zakupy

Lidl zaskakuje klientów montażem specjalnych automatów w sklepach. Klienci już wyciągają z nich pieniądze na zakupy. To butelkomaty, które wydają pieniądze za wrzucenie do nich zużytych opakowań po napojach. Lidl wstawia do sklepów te maszyny w ramach przygotowania klientów do wejścia w życie systemu kaucyjnego, który zacznie obowiązywać w Polsce za niecały rok od 1 stycznia 2025. W całej Polsce sieciówka ma ich już kilkadziesiąt. Zdjęcie

Lidl wstawia do sklepów automaty. Klienci biorą z nich pieniądze na zakupy. /monticello /123RF/PICSEL

Lidl wstawia do sklepów automaty. Klienci biorą z nich pieniądze na zakupy. /monticello /123RF/PICSEL Reklama

  • Lidl rozszerza sieć automatów wypłacających pieniądze na zakupy w swoich sklepach. Obecnie jest ich już 53 w całej Polsce.
  • Maszyny wydają jednak nie gotówkę, a vouchery na zakupy. Otrzymać je można jedynie po wrzuceniu do urządzenia opakowania po napoju.
  • Za każdą oddaną w ten sposób butelkę PET (politereftalan etylenu) czy karton można otrzymać 5 groszy na zakupy w Lidlu.

Automaty wydające pieniądze na zakupy to wcale nie żart. Lidl wstawia do kolejnych sklepów specjalne maszyny, które wydają klientom pieniądze na zakupy pod warunkiem, że ci wrzucą do nich zużyte butelki czy kartony po napojach. Jest jednak zastrzeżenie – nie można do maszyny wrzucić byle jakiego opakowania.

Reklama

Lidl wstawia do sklepów coraz więcej automatów do segregacji odpadów

Automaty do segregacji odpadów pojawiają się w kolejnych sklepach sieciówki. Znajdziemy je już w 53 placówkach funkcjonujących pod szyldem Lidla. Automaty stawiane są najczęściej w dużych miastach, jak Białystok, Warszawa, Lublin czy Poznań. Zdecydowanie najwięcej punktów wymiany butelek na pieniądze znajdziemy w Poznaniu, gdzie takich automatów funkcjonuje obecnie 19.

W ten sposób Lidl przygotowuje się do wejścia systemu kaucyjnego, który zacznie obowiązywać w Polsce 1 stycznia 2025 roku. Nowe przepisy są wymogiem zawartym w unijnej dyrektywie plastikowej, która ma doprowadzić do zwiększenia selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych, szkła i metalu. Nowe przepisy zobowiążą sklepy o powierzchni przekraczającej 200 m2 do odbierania pustych opakowań. W ten sposób klienci będą mogli w sklepie odzyskać wcześniej zapłaconą kaucję.

5 groszy za każde opakowanie. Lidl wydaje vouchery za zużyte opakowania

Do automatów w sklepach Lidl można wrzucać szereg różnych opakowań. Maszyny akceptują następujące opakowania:

  • butelki PET po wodzie,
  • butelki PET po napojach (m.in. gazowanych, słodzonych itp.),
  • kartony od 300 ml do 3 l po napojach,
  • kartony po mleku.

Wszystkie opakowania powinny być puste, bo inaczej maszyna ich nie przyjmie. Nie powinny być również pogniecione czy zniszczone. Automat musi mieć możliwość zeskanowania kodu kreskowego znajdującego się na etykiecie, by zidentyfikować butelkę czy karton. Za każde oddane opakowanie klient Lidla otrzyma voucher o wartości 5 groszy. Oczywiście im więcej opakowań odda, tym większa wartość na kuponach. Następnie voucher może zostać wykorzystany przy zakupach, pomniejszając kwotę do zapłaty.

Klienci Lidla wypłacają z automatów tysiące. Do grudnia 2023 wyciągnęli aż 100 tys. zł

Automaty w Lidlu cieszą się popularnością klientów sieciówki. Pierwsze testy tych maszyn Lidl zaczął już w 2022 roku, a tymczasem już w grudniu 2023 roku sieć chwaliła się, że z 23 maszyn zlokalizowanych w sklepach w całym kraju pozyskano vouchery na kwotę 100 tys. zł. Obecnie w placówkach sieci stoją już 53 maszyny do wymiany opakowań na kupony, a Lidl systematycznie zwiększa ich ilość.

– Widzimy w tym projekcie duży potencjał edukacyjny. Dzięki niemu nasi klienci mogą się dowiedzieć więcej na temat recyklingu i bardziej świadomie podejmować decyzje zakupowe – mówiła jeszcze w grudniu w rozmowie z Portalem Spożywczym Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications and CSR Lidl Polska.

Przemysław Terlecki 

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Gwiazdowski mówi Interii. Odc. 76: Homo oeconomicus. Czy człowiek postępuje racjonalnie? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *