Trwają poszukiwania defektoskopu, który był wykorzystywany na budowie S7 w Nowej Hucie w Krakowie. Firma, do której należy urządzenie, wyznaczyła za jego znalezienie nagrodę w wysokości 5 000 zł.
Defektoskop
Jak informuje Małopolski Urząd Wojewódzki, nagroda należy się osobie, która znajdzie defektoskop lub przyczyni się do jego znalezienia.
Defektoskop zniknął z budowy drogi
W nocy z 21 na 22 marca na terenie dzielnicy Nowa Huta w Krakowie firma prowadząca drogowe roboty budowlane (S7) zauważyła zaginięcie aparatu gammagraficznego (defektoskopu), zawierającego wysokoaktywne źródło promieniotwórcze. Urządzenie to waży około 6-8 kg, ma około 30 cm długości, 20 cm wysokości i 15 cm szerokości.
Urządzenie to waży około 6-8 kg, ma około 30 cm długości, 20 cm wysokości i 15 cm szerokości
Państwowa Agencja Atomistyki zaleca, aby pod żadnym pozorem nie otwierać ani nie rozcinać urządzenia, ponieważ nawet krótkotrwały kontakt z nieosłoniętym źródłem promieniotwórczym znajdującym się w jego wnętrzu może stanowić poważne i bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka.
Każdy kto ma jakiekolwiek informacje na temat lokalizacji urządzenia, powienien niezwłocznie powiadomić najbliższą jednostkę Policji (numery alarmowe 112 i 997), Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie (tel.: 987 lub 12 39 21 300) lub Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych Państwowej Agencji Atomistyki (tel.: 22 19 430).
Urządzenie do wykrywania nieprawidłowości
Defektoskop to urządzenie służące do wykrywania nieprawidłowości w materiałach i produktach. Wykorzystywany w budownictwie czy przemyśle działa podobnie jak aparat rentgenowski. Prześwietla konstrukcje w poszukiwaniu niewielkich defektów i ubytków.
Wyróżnia się kilka różnych technik defektoskopowych – elektromagnetyczne, czyli badanie materiałów metalicznych, radiologiczne, wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie i gamma, ultradźwiękowe i akustyczne, penetracyjne oraz termograficzne.