Nie zawsze środki z programu 800 plus wydatkowane są na utrzymanie dzieci. Tylko co czwarte gospodarstwo domowe pieniądze z rządowego programu odkłada na przyszłość lub przeznacza na inwestycje. Co dziesiąta rodzina będąca beneficjentem programu jest zmuszona przekierować przynajmniej część środków na pokrycie zaciągniętych zobowiązań.
/rochu2008 /123RF/PICSEL
Jedna czwarta gospodarstw domowych, które dostają środki z tytułu świadczenia wychowawczego Rodzina 800 plus, deklaruje, że przynajmniej ich część przeznacza na zwiększenie oszczędności i inwestycje – wynika z najnowszej edycji badania „Sytuacja na rynku consumer finance” opracowywanego przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH).
Na co Polacy przeznaczają środki z 800 plus?
Z opublikowanego badania wynika, że około połowa gospodarstw domowych, korzystających z programu Rodzina 800 plus, wydaje pieniądze na żywność i ubrania (46,7 proc.).
Reklama
– To oznacza, że świadczenie w pierwszej kolejności zaspokaja w tej grupie respondentów podstawowe potrzeby gospodarstwa domowego, a więc spełnia bardziej cel socjalny niż wychowawczy czy edukacyjny – komentuje dr Sławomir Dudek, ekonomista IRG SGH, a także współautor badania.
Wśród najpopularniejszych celów, na które Polacy przeznaczają pieniądze z programu 800 plus, znalazły się także:
- edukacja i zajęcia dodatkowe – 44,1 proc.,
- przedszkole, szkoła dla dzieci – 34,1 proc.,
- zwiększenie oszczędności, inwestycje – 24,6 proc.,
- wakacje i wyjazdy – 22,8 proc.
Co dziesiąte gospodarstwo domowe przeznacza 800 plus na spłatę długów
Nie są to jedyne cele, na które Polacy przeznaczają dodatkowe pieniądze z programu 800 plus. W zestawieniu, co dziesiąty badany wybrał opcję „spłata zaległych zobowiązań” – 9,6 proc.
Ankietowani deklarowali, że środki z programu wydają także na: realizację hobby i rozrywkę (9,2 proc.) oraz zakup dóbr trwałego użytkowania (4,4 proc.). 6,3 proc., badanych przyznało, że ze środków z 800 plus remontuje dom lub mieszkanie.
Okazuje się, że środki z 800 plus wydatkowane są również w zależności od województwa. – O ile na przykład w województwach zachodniopomorskim i wielkopolskim trzy czwarte respondentów wskazuje cele edukacyjne, to w małopolskim i lubelskim jest ich już 40 procent – wskazuje dr Sławomir Dudek. – Z drugiej strony, w województwie zachodniopomorskim i w Wielkopolsce „żywność i ubiór” wskazało 45-50 procent ankietowanych, a w Małopolsce i na Podkarpaciu ten odsetek odpowiedzi przekracza 60 procent – dodaje ekspert.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL