Rodzina 800 plus. Wiemy, na co rodziny wydają pieniądze z programu

Nie zawsze środki z programu 800 plus wydatkowane są na utrzymanie dzieci. Tylko co czwarte gospodarstwo domowe pieniądze z rządowego programu odkłada na przyszłość lub przeznacza na inwestycje. Co dziesiąta rodzina będąca beneficjentem programu jest zmuszona przekierować przynajmniej część środków na pokrycie zaciągniętych zobowiązań. Zdjęcie

Co dziesiąte gospodarstwo domowe przeznacza 800 plus na spłatę długów /rochu2008 /123RF/PICSEL

Co dziesiąte gospodarstwo domowe przeznacza 800 plus na spłatę długów /rochu2008 /123RF/PICSEL Reklama

Jedna czwarta gospodarstw domowych, które dostają środki z tytułu świadczenia wychowawczego Rodzina 800 plus, deklaruje, że przynajmniej ich część przeznacza na zwiększenie oszczędności i inwestycje – wynika z najnowszej edycji badania „Sytuacja na rynku consumer finance” opracowywanego przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH).

Na co Polacy przeznaczają środki z 800 plus?

Z opublikowanego badania wynika, że około połowa gospodarstw domowych, korzystających z programu Rodzina 800 plus, wydaje pieniądze na żywność i ubrania (46,7 proc.).  

Reklama

– To oznacza, że świadczenie w pierwszej kolejności zaspokaja w tej grupie respondentów podstawowe potrzeby gospodarstwa domowego, a więc spełnia bardziej cel socjalny niż wychowawczy czy edukacyjny – komentuje dr Sławomir Dudek, ekonomista IRG SGH, a także współautor badania. 

Wśród najpopularniejszych celów, na które Polacy przeznaczają pieniądze z programu 800 plus, znalazły się także: 

  • edukacja i zajęcia dodatkowe – 44,1 proc., 
  • przedszkole, szkoła dla dzieci – 34,1 proc., 
  • zwiększenie oszczędności, inwestycje – 24,6 proc., 
  • wakacje i wyjazdy – 22,8 proc.

Co dziesiąte gospodarstwo domowe przeznacza 800 plus na spłatę długów

Nie są to jedyne cele, na które Polacy przeznaczają dodatkowe pieniądze z programu 800 plus. W zestawieniu, co dziesiąty badany wybrał opcję „spłata zaległych zobowiązań” – 9,6 proc.  

Ankietowani deklarowali, że środki z programu wydają także na: realizację hobby i rozrywkę (9,2 proc.) oraz zakup dóbr trwałego użytkowania (4,4 proc.). 6,3 proc., badanych przyznało, że ze środków z 800 plus remontuje dom lub mieszkanie.  

Okazuje się, że środki z 800 plus wydatkowane są również w zależności od województwa. – O ile na przykład w województwach zachodniopomorskim i wielkopolskim trzy czwarte respondentów wskazuje cele edukacyjne, to w małopolskim i lubelskim jest ich już 40 procent  wskazuje dr Sławomir Dudek. – Z drugiej strony, w województwie zachodniopomorskim i w Wielkopolsce „żywność i ubiór” wskazało 45-50 procent ankietowanych, a w Małopolsce i na Podkarpaciu ten odsetek odpowiedzi przekracza 60 procent – dodaje ekspert.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Polska to nasza brama do UE”. Ambasador Uzbekistanu o współpracy między naszymi krajami INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *