Tauron, Enea, PGE oraz pozostali sprzedawcy prądu rozsyłają informacje do klientów o warunkach, jakie trzeba spełnić, aby skorzystać z wprowadzonej przez rząd obniżki. Przeciętne gospodarstwo domowe ma zaoszczędzić dzięki temu ok. 125 zł.
We wtorek 19 września weszły w życie przepisy nowelizacji rozporządzenia ws. szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Przewidują one uwzględnienie w rachunkach 12-proc. obniżki cen prądu dla odbiorców indywidualnych.
Kto może skorzystać ze zniżki na prąd?
– Oznacza to, że odbiorcy energii będą mogli uzyskać obniżkę należności w kwocie około 120 złotych. Jest to roczna kwota oszczędności dla odbiorcy w gospodarstwie domowym – wyjaśniła w rozmowie z Polską Agencją Prasową minister klimatu Anna Moskwa.
Na stronach sprzedawców pojawiły się informacje na temat warunków skorzystania z obniżki. Firmy ponadto rozsyłają smsy zawierające wyciąg z najważniejszych zasad.
Obniżka zostanie jednak zastosowana po spełnieniu przez gospodarstwo domowe jednego z kilku warunków:
- gospodarstwo domowe zmniejszyło w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy pomiędzy styczniem 2023 r. a wrześniem 2023 r. zużycie energii elektrycznej o 5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2022 w okresie,
- wyrazi zgodę na otrzymywanie elektronicznych rachunków,
- potwierdzi poprawność swoich danych znajdujących się w posiadaniu sprzedawcy energii elektrycznej,
- wyrazi zgodę na otrzymywanie elektronicznie od sprzedawcy informacji o produktach i usługach, które oferuje ten sprzedawca,
- jest prosumentem energii odnawialnej,
- złoży oświadczenie w ramach rządowej tarczy solidarnościowej (gospodarstwa domowe z Kartą Dużej Rodziny, gospodarstwa domowe z osobą z niepełnosprawnością lub rolnicy).
Sprzedawcy zapewniają, że „bez zbędnej zwłoki” naliczą obniżkę klientom, którzy spełnią warunek skorzystania z rządowej promocji. Najpóźniej nastąpi to na ostatniej fakturze za 2023 r. Jeśli odbiorca nie spełnia żadnego z powyższych warunków, wciąż może liczyć na zwrot, ale wówczas naliczona w 2023 r. obniżka zostanie skorygowana w fakturach za kolejne okresy rozliczeniowe w 2024 r., nie później jednak niż do 31 grudnia 2024 r.
Ceny prądu. Ile można zaoszczędzić?
Przy okazji zapowiedzi nowego rozporządzenia politycy zachęcali Polaków do potwierdzenia, że mogą skorzystać z obniżki. W rzeczywistości obniżki mogą okazać się symboliczne. Krzysztof Kobyłka z WiseEuropa wyliczył w rozmowie z money.pl, że wyniesie 10,5 zł miesięcznie.
– Należy pamiętać, że obecnie obowiązująca taryfa dla G11 na 2023 r., po przekroczeniu zużycia objętego obniżką wynosi0,6930 zł/KWh netto, a więc prawie 70 proc. więcej w porównaniu do zamrożonej ceny. Oznacza to, że obecnie obowiązujące ceny energii dla gospodarstw domowych są zdecydowanie niższe, niż wynikałoby to z rzeczywistej sytuacji na rynku – dodał ekspert.