Przedstawiciele pracowników i pracodawców sektora budowlanego chcą, zwrotu części wydatków na materiały budowlane zakupione na cele mieszkaniowe. W tej sprawie 41 organizacji zaapelowało do premiera Donalda Tuska.
Sektor budowlany alarmuje i liczy na pomoc rządu (Adobe Stock)
„W celu pobudzenia nakładów na remonty oraz budowy domów i mieszkań konieczne jest wprowadzenie rozwiązań trwale stymulujących ten proces. W szczególności efekt ten można osiągnąć, wprowadzając zachęty podatkowe dla obywateli (osób fizycznych) umożliwiające odzyskanie części środków poniesionych na remont lub budowę własnego mieszkania” – podkreśla Konfederacja Lewiatan.
Branża zaznacza, że możliwe jest szybsze zwiększenie puli dostępnych mieszkań. W jaki sposób? Proponuje się, żeby państwo wsparło remonty oraz sugeruje się oddania do użytkowania pustostanów (wg. danych GUS z 2021 roku w Polsce jest 1,86 mln pustych lokali i domów).
Zobacz także:
Budowlanka rośnie jak na drożdżach. Są najnowsze dane
Jakie to zachęty? W opinii sygnatariuszy „prostym, skutecznym i sprawiedliwym społecznie mechanizmem byłby zwrot części podatku VAT zawartego w cenie wyrobów budowlanych przeznaczonych na budowę lub remont własnego domu bądź mieszkania”.
Branża alarmuje
Sektor budowlany wskazuje, że spada aktywność inwestycyjna w mieszkalnictwie, a to ma mieć bezpośredni wpływ na kondycję całej branży. Dlatego sygnatariusze apelu (wśród nich jest m.in. Konfederacja Lewiatan, Śląska Izba Budownictwa, Polskie Stowarzyszenie Gipsu czy Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu) zwracają uwagę na potrzebę podjęcia szybkich działań na rzecz poprawy sytuacji na rynku.
Zobacz także:
Idzie gwałtowny wzrost cen materiałów budowlanych. Oto powód
Według GUS w 2023 r. wydano 241 tys. pozwoleń na budowę mieszkań i jest to o 57 tys. mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego (spadek o 19 proc.). Liczba nowych mieszkań, których budowę rozpoczęto, również jest mniejsza niż przed rokiem i wyniosła 189 tys. (o 11 tys. mniej niż w 2022 r.) – tutaj spadek wyniósł 6 proc. Natomiast liczba mieszkań oddanych do użytku w 2023 r. wyniosła 220 tys. – spadek o 8 proc.
„Ponadto w 2023 r. inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę niespełna 70 tys. domów jednorodzinnych, co przełożyło się na mniej niż 2 domy na 1 tys. mieszkańców. Jest to wynik o 34 proc. gorszy niż w rekordowym 2021 r.” – podkreśla Konfederacja Lewiatan.