Po ostatnich zwolnieniach grupowych w krakowskim oddziale firmy Aptiv pracownicy założyli związek zawodowy. "Teraz mają do kogo się zwrócić o wsparcie nie tylko w zakresie zwolnień" – podkreśla OPZZ Konfederacja Pracy.
Wraz z końcem lutego firma Aptiv przeprowadziła zwolnienia grupowe w jednym z polskich oddziałów. Redukcja zatrudnienia objęła 10 proc. załogi, co przełożyło się na zwolnienie około 200 osób. Według relacji pracowników dowiedzili się oni o zwolnieniach w momencie "wręczenia im wypowiedzenia". Pracownicy obecni w siedzibie firmy otrzymali kilkadziesiąt minut na spakowanie swoich rzeczy i opuszczenie oddziału pod nadzorem menadżera. Szerzej na ten temat pisaliśmy tutaj.
Aptiv odniósł się do sprawy kilka dni później, wskazując, że "proces zmian rozpoczął się w styczniu i objął działania w zakresie zwolnień grupowych zainicjowanych zgodnie z polskim prawem pracy. 19 lutego wypowiedzenia zostały wręczone części pracownikom stosownie do obowiązujących przepisów. Tego samego dnia otrzymali urlopy oraz zostali zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy".
Według przepisów Kodeksu pracy Aptiv powinien m.in. poinformować związki zawodowe o planowanej redukcji zatrudnienia lub w przypadku ich braku przedstawicieli pracowników. Sprawą zajmuje się Okręgowy Inspektorat Pracy.
Pracownicy, którzy nie zostali zwolnieni, podjęli decyzję o założeniu związku zawodowego. Sektor nowych technologii nie jest kojarzony ze związkami zawodowymi, zauważa OPZZ Konfederacja Pracy oraz dodaje, że związki zawodowe m.in. w Google'u, a teraz także Aptiv są możliwe i potrzebne również w tym sektorze.
Witamy nową organizację z sektora IT i nowych technologii w Aptiv Services Poland S.A.! Zapewne kojarzycie tą firmę,…
Posted by Konfederacja Pracy on Tuesday, March 5, 2024
DF