Ireneusz Sitarski został delegowany z rady nadzorczej do zarządu Orlenu do czasu wyłonienia nowych władz spółki w konkursie. Tymczasowy członek zarządu to były polityk wywodzący się z SLD. W przeszłości był m.in. podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa za czasów rządu Leszka Millera. Odpowiadał za spółki strategiczne i fundusze kapitałowe, a także nadzorował prywatyzację.
/123RF/PICSEL
Kadrowych zmian ciąg dalszy. W piątek rada nadzorcza Orlenu delegowała zasiadającego w niej Ireneusza Sitarskiego do czasowego pełnienia funkcji członka zarządu spółki. Koncern poinformował, że Sitarski będzie pełnił tę funkcję przez określony czas, co jest następstwem rezygnacji członka rady nadzorczej Tomasza Sójki.
Ireneusz Sitarski w zarządzie Orlenu
Z informacji przekazanych przez Orlen wynika, że Sitarski zostanie oddelegowany z rady do zarządu z dniem 17 lutego. Będzie sprawował tę funkcję do czasu powołania członka zarządu na to stanowisko, nie dłużej niż przez trzy miesiące. 16 lutego z funkcji członka rady nadzorczej zrezygnował Tomasz Sójka, który ogłosił to kilka dni wcześniej, motywując swoje działania „pojawiającymi się w przestrzeni medialnej nieporozumieniami” oraz „dobrem spółki i jej interesariuszy”.
Reklama
Kim jest Ireneusz Sitarski? To były wiceminister Skarbu Państwa
Przypomnijmy, że od 6 lutego Ireneusz Sitarski jest członkiem rady nadzorczej paliwowej spółki, powołanym z rekomendacji Ministerstwa Aktywów Państwowych. Sitarski jest absolwentem Wydziału Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (SGPiS) w Warszawie (obecnie Szkoła Główna Handlowa). Był doradcą gospodarczym specjalizującym się w takich dziedzinach jak restrukturyzacje, przejęcia czy fuzje.
/Aleksander Jalosiński /Agencja FORUM
Dwukrotnie pełnił funkcję podsekretarza stanu, po raz pierwszy w latach 1994-1996 w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych. Następnie był wiceministrem w Ministerstwie Skarbu Państwa w latach 2001-2003. Rządził wówczas rząd SLD, a premierem był Leszek Miler. Sitarski odpowiadał w resorcie za spółki strategiczne i fundusze kapitałowe, a także nadzorował prywatyzację.
Kilka lat temu Sitarski próbował wrócić do polityki. W 2018 r. kandydował do Sejmiku Województwa Mazowieckiego z listy SLD Lewica Razem, gdzie zdobył 3215 głosów i nie uzyskał mandatu. Rok później startował w wyborach do PE oraz w wyborach parlamentarnych z listy SLD, również bezskutecznie.
Jak przypomina „Gazeta Wyborcza”, Ireneusz Sitarski był także w przeszłości pracownikiem kancelarii prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego i jest kojarzony ze Stowarzyszeniem Ordynacka, które zrzesza działaczy Zrzeszenia Studentów Polskich i Socjalistycznego Związku Studentów Polskich z czasów PRL. Jego przewodniczącym jest minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek. Z tym środowiskiem są związani także m.in. Włodzimierz Czarzasty i Robert Kwiatkowski.
Pełnił szereg funkcji zarządczych i nadzorczych
Z informacji przekazanych przez Orlen wynika, że Sitarski ma „duże doświadczenie w zarządzaniu spółkami prawa handlowego”, w tym m.in. NFI Foksal SA i Impexmetal SA. Pełnił również funkcję dyrektora handlowego w Impexmetal SA, gdzie koordynował i zarządzał polityką handlową.
Był również członkiem i przewodniczącym rad nadzorczych spółek prawa handlowego, m.in. Telekomunikacji Polskiej, Giełdy Papierów Wartościowych, Polskiego Towarzystwa Ubezpieczeń, Banku Gospodarki Żywnościowej, Huty Aluminium Konin czy PESA Bydgoszcz.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Interia.tv