Do czego przyda się rusztowanie jezdne zimą?

Do czego przyda się rusztowanie jezdne zimą? - INFBusiness

W okresie niskich temperatur wiele prac budowlanych zostaje wstrzymanych aż do momentu poprawy warunków atmosferycznych. Wciąż można jednak wykonywać wiele prac wykończeniowych. Z rusztowania aluminiowego jezdnego niezmienne korzystają właściciele domów, który przez właściwie cały rok mają szereg zadań do wykonania w związku ze swoją nieruchomością i jej otoczeniem. Dowiedz się więcej o pracy na wysokości zimą!

Czy korzystanie z rusztowania przejezdnego zimą jest bezpieczne?

Praca na wysokości wymaga ostrożności bez względu na porę roku czy zaplanowane działania. Okres zimowy to jednak czas wzmożonej koncentracji wokół tematyki bezpieczeństwa. Mróz, opady śniegu i nagromadzony lód powodują, że w czasie pracy wykonywanych za zewnątrz zwiększa się prawdopodobieństwo niespodziewanego upadku. Łatwiej stracić równowagę i poślizgnąć się, gdy powierzchnia rusztowania aluminiowego przejezdnego jest stale narażona na działanie żywiołów.

Czy w takim razie praca na wysokości w ogóle może być wykonywana w czasie sezonu zimowego? Zasady BHP wskazują, że jak najbardziej – część zadań można planować na tę porę roku. Bardzo ważne jest jednak, aby wstrzymać działania w czasie opadów deszczu, śniegu, mgły, a także gołoledzi. Przepisy wskazują też, że prędkość wiatru nie powinna przekraczać 10 m/s. Wytyczne te dotyczą prac przeprowadzanych na zewnątrz.

Jeśli chodzi o wykorzystywanie rusztowania jezdnego wewnątrz budynku, bardzo ważna jest kwestia ogrzewania – chodzi nie tylko o warunki sprzyjające dla konkretnych działań wykończeniowych, ale również o temperaturę bezpieczną dla organizmu człowieka.

Rusztowanie przejezdne zimą

Jak używać rusztowanie aluminiowe jezdne zimą?

Korzystanie z rusztowania przejezdnego zimą wiąże się z kontrolą sprzętu pod względem jego jakości oraz zdatności do użycia. Najważniejsze jest:
⦁    regularne odśnieżanie konstrukcji,
⦁    usuwanie lodu z pomostów i szczebli,
⦁    zabezpieczenie przestrzeni wokół sprzętu.

Wykorzystując rusztowanie jezdne na dworze, trzeba również zwrócić uwagę na podłoże – należy je odśnieżyć lub usunąć nagromadzony lód, aby konstrukcja ustawiona była stabilnie, a praca na wysokości była wciąż komfortowa. W przypadku gdy mamy do czynienia z zamarzniętą ziemią, niezbędna jest cienka warstwa piasku dla zachowania równowagi. Tak przygotowane podłoże sprawia, że można swobodnie korzystać z mobilności sprzętu i przestawiać go zgodnie z potrzebami.
Gdy rusztowanie aluminiowe przejezdne służy do użytku profesjonalnego, to jeszcze przed sezonem zimowym trzeba zlecić kontrolę sprzętu. Tylko w ten sposób wiadomo, czy można z niego bezpiecznie korzystać. Takie testy warto przeprowadzać regularnie ze względu na bezpieczeństwo oraz komfort pracowników, a także ogólną ergonomię pracy i jakość wykonywanych usług.

Bez względu na porę roku trzeba zwrócić uwagę jeszcze na jedną rzecz, a dokładnie na obowiązujące normy. W przypadku rusztowania aluminiowe jezdnego jest to zapis PN-EN 1004, który reguluje między innymi kwestie bezpieczeństwa w trakcie montażu oraz demontażu sprzętu. Jak podchodzą do tego producenci? Przykładowo, marka KRAUSE wprowadziła do swoich konstrukcji z serii STABILO i MONTO innowacyjne rozwiązanie, jakim jest rama wyprzedzająca GuardMatic. Jest ona montowana na wyższym poziomie z pomostu znajdującego się niżej. Dzięki temu użytkownik jest w pełni chroniony przed upadkiem z wysokości podczas montażu czy demontażu rusztowania.

Wszystkie normy bezpieczeństwa oraz zasady BHP obowiązują profesjonalistów, którzy wykorzystują rusztowanie przejezdne w celach zawodowych. Warto jednak stosować się do tych zasad nawet we własnym domu, aby czuć się pewnie i komfortowo.

Rusztowanie aluminiowe jezdne pokryte śniegiem

Kiedy warto wybrać rusztowanie przejezdne aluminiowe zimą?

Według niektórych, ciężka branża budowlana wycofuje się w ogóle ze swoich działań, gdy tylko zimowa aura daje o sobie znać. Jednak większość prac wykończeniowych wewnątrz może być bez przeszkód wykonywanych. Warunek jest jeden – temperatura i poziom wilgotności muszą temu sprzyjać. W czasie zimy rusztowanie przydaje się do realizacji prac wykończeniowych takich jak malowanie ścian czy zakładanie instalacji. Polecane są chociażby wysokiej jakości aluminiowe rusztowania jezdne KRAUSE – te w wersji składanej przygotowuję się użytkowania w zaledwie 2 ruchach, a później można łatwo transportować na kółkach w złożonych modułach. Niewielkie rozmiary sprawiają, że konstrukcja mieści się w drzwiach, a to znacznie przyspiesza kontynuację prac remontowych i wykończeniowych wewnątrz nieruchomości.

Rusztowanie jezdne używane jest zimą nie tylko przez fachowców, ale i właścicieli domów. Taki sprzęt przydaje się do wieszania ozdób na elewacji w trakcie okresu świątecznego, a także usuwania sopli lodu z dachu czy weryfikację drożności systemu rynnowego. Model RollTec firmy KRAUSE to wariant wielofunkcyjny, który można używać wewnątrz budynku i wokół niego. Aluminium jest odporne na korozję, więc konstrukcja sprawdzi się, nawet jeśli temperatury będą oscylować wokół zera. Potwierdzeniem jakości są atesty wykonywane przez TÜV. Wysokość robocza sięgająca 2,90 m umożliwia wykonanie wszelkich obowiązków domowych, które wymagają nieco dłuższej pracy na wysokości. Z profesjonalnym sprzętem dopilnujesz wszystkiego bez względu na porę roku!

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *