Ulga termomodernizacyjna umożliwia odzyskanie tysięcy złotych poniesionych na modernizację budynku jednorodzinnego. Kto może z niej skorzystać?
- Co to jest ulga termomodernizacyjna?
- Czym jest termomodernizacja?
- Co można odliczyć w ramach ulgi cieplnej?
- Jaką kwotę można odliczyć od ulgi termomodernizacyjnej 2024?
Ulga termomodernizacyjna to możliwość odliczenia od podatku kosztów poniesionych na modernizację domu. Przysługuje tylko właścicielom budynków jednorodzinnych, które są przeznaczone na cele mieszkalne. Dla właścicieli domów może to być bardzo opłacalne, ale trzeba pamiętać, że przepisy w tej kwestii są bardzo restrykcyjne.
Co to jest ulga termomodernizacyjna?
Ulga termomodernizacyjna to ulga cieplna, która przysługuje wszystkim osobom przeprowadzającym prace modernizacyjne w swoich budynkach jednorodzinnych. Ulgę należy odliczyć od dochodu opodatkowanego według skali podatkowej, dochodu opodatkowanego podatkiem liniowym lub przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Ulgę termomodernizacyjną można uwzględnić w zeznaniach podatkowych PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-28.Trzeba dołączyć do nich PIT/O.
Czym jest termomodernizacja?
Prace termomodernizacyjne w budynku jednorodzinnym polegają na zmniejszeniu zapotrzebowania budynku na energię cieplną, zmniejszeniu strat energii, ociepleniu budynku, wykonaniu przyłączy technicznych do źródeł ciepła. Pod pojęciem termomodernizacji rozumie się również całkowitą zmianę źródeł energii na źródła odnawialne.
Co można odliczyć w ramach ulgi cieplnej?
W ramach ulgi cieplnej można odliczyć:
- fotowoltaikę
- materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów
- materiały budowlane wchodzące w skład instalacji ogrzewczej;
- materiały budowlane wchodzące w skład instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej;
- materiały budowlane wchodzące w skład systemu ogrzewania elektrycznego;
- wykonanie audytu energetycznego budynku przed realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego;
- wykonanie analizy termograficznej budynku;
- wykonanie dokumentacji projektowej związanej z pracami termomodernizacyjnymi,
- węzeł cieplny z programatorem temperatury;
- kocioł gazowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin,
- montaż pompy ciepła;
- montaż kolektora słonecznego;
Jaką kwotę można odliczyć od ulgi termomodernizacyjnej 2024?
Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tysięcy złotych w odniesieniu do wszystkich przedsięwzięć termomodernizacyjnych realizowanych w budynku jednorodzinnym lub budynkach (jeśli jest ich więcej). Jeśli właścicielami budynku jest małżeństwo, każdy z małżonków może odliczyć ulgę cieplną, co umożliwia łączne odliczenie kwoty 106 tysięcy złotych.
Istnieje jednak jeden haczyk, o którym należy pamiętać. Przedsięwzięcie termomodernizacyjne musi zostać zakończone w ciągu kolejnych 3 lat, w innym przypadku nie można skorzystać z ulgi cieplnej. Trzeba też posiadać faktury VAT dokumentujący koszty poniesionych wydatków.