Sondaż: Jak zmieni się stan demokracji w Polsce pod rządami Donalda Tuska?

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy jak, ich zdaniem, zmieni się stan demokracji w Polsce pod rządami rządu Donalda Tuska.
Sondaż: Jak zmieni się stan demokracji w Polsce pod rządami Donalda Tuska? - INFBusiness

Donald Tusk

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Rząd Zjednoczonej Prawicy, rządzący w Polsce od 2015 do 2023 roku znajdował się w niemal permanentnym konflikcie z Komisją Europejską w kwestiach związanych z praworządnością i funkcjonowaniem sądownictwa w Polsce.

PiS oskarżany przez KE o upolitycznienie sądów

Reforma sądownictwa prowadzona przez Ministerstwo Sprawiedliwości na czele którego stał Zbigniew Ziobro była przedstawiana przez obóz Zjednoczonej Prawicy jako próba uzdrowienia sądownictwa, usprawnienia działania sądów oraz stworzenia mechanizmów pozwalających na pociąganie do odpowiedzialności sędziów niewłaściwie wywiązujących się ze swoich obowiązków.

Tymczasem Bruksela i opozycja (dzisiejsza większość rządząca) zarzucała PiS działania, których celem było upolitycznienie sądów i podporządkowanie ich władzy wykonawczej. Służyć temu miała m.in. zmiana w sposobie wyłaniania KRS, kluczowej dla systemu sądownictwa w Polsce instytucji odpowiedzialnej za powoływanie nowych sędziów, która, po zmianach wprowadzonych przez PiS, zaczęła być w całości wyłaniania przez większość parlamentarną (a nie, jak dotychczas, przede wszystkim przez środowisko sędziowskie).

PiS-owi zarzucano też upolitycznienie Trybunału Konstytucyjnego, w którym zasiadają dziś m.in. byli posłowie PiS — Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz.

PiS oskarża rząd Donalda Tuska o bezprawne przejęcie mediów oraz pojawienie się w Polsce „więźniów politycznych”

Tymczasem PiS, po przejęciu władzy przez koalicję KO-Polska 2050-PSL-Nowa Lewica, zaczął oskarżać nową większość o łamanie konstytucji i standardów demokracji. Przejawem tego miała być m.in. zmiana władz mediów publicznych bez zmian ustawowych i pominięcie w tym procesie Rady Mediów Narodowych. Od kilku dni PiS zarzuca też nowej większości, że pod jej rządami w Polsce znów są więźniowie polityczni — w taki sposób określani są Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik skazani prawomocnym wyrokiem sądu za udział w tzw. aferze gruntowej. Zdaniem Zjednoczonej Prawicy działania nowej większości wskazują na autorytarny charakter jej rządów.

Sondaż: 54 proc. respondentów z wykształceniem wyższym spodziewa się podniesienia standardów demokratycznych pod rządami Donalda Tuska

Stan demokracji pod rządami Donalda Tuska
Infogram

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy jak — ich zdaniem — zmieni się stan demokracji w Polsce pod rządami nowej większości.

47,1 proc. badanych odpowiedziało, że stan demokracji poprawi się pod rządami rządu Donalda Tuska.

Według 27,9 proc. badanych stan demokracji pogorszy się.

15,6 proc. respondentów uznało, że stan demokracji w Polsce nie zmieni się.

9,4 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

– Podniesienia standardów demokratycznych w związku ze zmianą rządu spodziewa się blisko 3/5 (57%) respondentów, którzy przekroczyli 50 rok życia i częściej niż co druga osoba (54%) z wykształceniem wyższym. Poprawy stanu demokracji oczekuje 6 na 10 badanych, których dochody wynoszą od 3001 zł do 4000 zł netto oraz zbliżony odsetek (57%) respondentów z miast liczących więcej niż 500 tys. mieszkańców — komentuje wyniki badania Przemysław Wesołowski, prezes agencji badawczej SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 9-10 stycznia 2022 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *