KNF zmienia zalecenia dla banków na 2024 rok. Są nowe wytyczne

W czwartek Komisja Nadzoru Finansowego wydała decyzję w sprawie wypłaty dywidendy w sektorze bankowym i ubezpieczeniowym. W przypadku pierwszego z nich będzie mogła ona wynosić do 75 proc. zysku za 2023 rok, zaś drugiego – 100 proc. zysku wypracowanego w mijającym roku. Jeśli chodzi o banki, to zaostrzenie rekomendacji, zaś w przypadku ubezpieczycieli ich rozluźnienie. Zdjęcie

KNF wydała decyzję ws. dywidend w 2024 roku /Arkadiusz Ziółek /East News

KNF wydała decyzję ws. dywidend w 2024 roku /Arkadiusz Ziółek /East News Reklama

W przypadku banków komercyjnych KNF, które spełniają wszystkie kryteria dotyczące kondycji finansowej, dopuściła wypłatę dywidendy wynoszącej maksymalnie do 75 proc. z zysku za 2023 r. W ubiegłym roku banki mogły wypłacić akcjonariuszom nawet cały swój zysk, jednak Komisja rekomendowała jej niewypłacanie do czasu orzeczenia TSUE w sprawie frankowiczów. 

„Maksymalny możliwy do wypłaty poziom dywidendy z zysku wypracowanego w 2023 roku jest ograniczony do 75 proc. w związku z oczekiwaniem wzmacniania bazy kapitałowej w celu absorpcji ewentualnej materializacji ryzyk zakumulowanych w otoczeniu polskiego sektora bankowego” – napisała Komisja.

Reklama

Banki wypłacą dywidendę, jeśli spełnią odpowiednie kryteria

Komisja podała, że kwotę do 50 proc. zysku za 2023 r. mogą wypłacić jedynie banki spełniające jednocześnie kilka kryteriów, m.in. nierealizowanie programu naprawczego, posiadanie pozytywnej oceny w ramach Badania i Oceny Nadzorczej, kryterium dotyczące współczynnika kapitałowego.

Kwotę do wysokości 75 proc. zysku z 2023 r. mogą wypłacić jedynie banki spełniające jednocześnie kryteria do wypłaty 50 proc., a jednocześnie w których portfel należności od sektora niefinansowego charakteryzuje się dobrą jakością kredytową (udział NPL, z uwzględnieniem instrumentów dłużnych, na poziomie nieprzewyższającym 5 proc.).

KNF podała, że dla banków posiadających istotny portfel walutowych kredytów mieszkaniowych stopę dywidendy należy skorygować o dodatkowe kryteria. Uznała także za niezbędne niepodejmowanie innych działań, w szczególności pozostających poza zakresem bieżącej działalności biznesowej i operacyjnej, mogących skutkować obniżeniem funduszy własnych, bez uprzedniej konsultacji z KNF.

„Dotyczy to także ewentualnych wypłat dywidend z zysku zatrzymanego oraz wykupów akcji własnych. Komisja oczekuje, że ewentualna realizacja takich operacji będzie każdorazowo poprzedzona konsultacją z KNF i uzależniona od jej wyniku” – napisano. 

Sektor ubezpieczeniowy powinien uwzględnić otoczenie makroekonomiczne

Z kolei w przypadku ubezpieczycieli KNF postanowiła, że będą oni mogli wypłacić dywidendę w wysokości maksymalnej równej 100 proc. zysku za 2022 rok, z uwzględnieniem dotychczas wypłaconych dywidend z zysku z roku 2022, oraz 100 proc. zysku za 2023 rok.

W ubiegłym roku KNF rekomendowała wypłatę akcjonariuszom maksymalnie 50 proc. zysku wypracowanego w roku 2022, „przy czym pokrycie wymogów kapitałowych (po odliczeniu od środków własnych przewidywanych dywidend) na dzień 31 grudnia 2022 r. oraz dla kwartału, w którym wypłacono dywidendę, będzie na poziomie co najmniej 175 proc. dla zakładów ubezpieczeń, zakładów reasekuracji oraz zakładów ubezpieczeń i reasekuracji prowadzących działalność w dziale I oraz co najmniej 150 proc. dla zakładów ubezpieczeń, zakładów reasekuracji oraz zakładów ubezpieczeń i reasekuracji prowadzących działalność w dziale II”. 

Jednocześnie, podobnie jak w przypadku sektora bankowego, zalecono, by dywidendę wypłaciły wyłącznie zakłady ubezpieczeń i reasekuracji, które spełniają wszystkie określone kryteria, m.in. otrzymały dobrą lub zadowalającą ocenę ryzyka w ramach BION za 2022 rok czy w mijającym roku nie były objęte realistycznym planem naprawczym lub krótkoterminowym realistycznym planem finansowym,

KNF podała, że zakłady ubezpieczeń spełniające określone kryteria, przy podejmowaniu decyzji w sprawie wysokości dywidendy, powinny uwzględnić dodatkowe potrzeby kapitałowe w perspektywie dwunastu miesięcy od momentu zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2023 rok, wynikające m.in. ze zmian w otoczeniu rynkowym i prawnym, a w szczególności z dużej niepewności co do perspektywy makroekonomicznej dot. m.in. inflacji, stóp procentowych, kursów walut, surowców energetycznych czy też efektów aktualnie trwających konfliktów zbrojnych.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. D. Bettman: Rozwój sztucznej inteligencji to rewolucja INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *